Varank, HAVELSAN'ın keskin nişancı simülatörünü denedi - Kamu HaberiKamu Haberi

1 Aralık 2021 - 19:31

Varank, HAVELSAN’ın keskin nişancı simülatörünü denedi

Bakan Varank, HAVELSAN’ın keskin nişancı simülatörünü denedi: – “HAVELSAN, simülasyon teknolojilerinde yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da …

Varank, HAVELSAN’ın keskin nişancı simülatörünü denedi
Son Güncelleme :

21 Mart 2021 - 23:34

79 kez okundu

Bakan Varank, HAVELSAN’ın keskin nişancı simülatörünü denedi: – “HAVELSAN, simülasyon teknolojilerinde yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da ‘marka’ olmuş bir kuruluşumuz. Uçuş simülatörlerinin yanında kara araçları ve işçi eğitimine dönük simülatörler de geliştirebiliyorlar” – “Hem Bakanlık olarak hem bağlı ve ilgili kuruluşlarımızla hem de Dijital Dönüşüm Ofisimizle birlikte bilhassa kamu tarafında Türkiye’nin gereksinimi olan projeleri sürdürmeye devam edeceğiz”

Ziyarette Bakan Varank’ı HAVELSAN İdare Konseyi Lideri Mustafa Murat Şeker ile Genel Müdür Mehmet Akif Nacar karşıladı.

Varank, şirketin projelerine ait gerçekleştirilen sunumun akabinde Simülasyon, Otonom ve Platform İdare Teknolojileri Merkezi’nde Sanal Bakım Eğitim Sistemi, F-16 Simülatörü, Airbus A320 Tam Uçuş Simülatörü üzere tahlilleri inceledi.

HAVELSAN tarafından geliştirilip üretilen kelam konusu sistemler hakkında bilgi alan Varank, Keskin Nişancı Eğitim Simülatörü ile atış yaptı ve 600 metre uzaklıktaki gayesi muvaffakiyetle vurdu. Bakan Varank, orta sınıf çok gayeli insansız kara aracı Barkan ve başka sistemlerde de incelemelerde bulundu.

 “SADECE TÜRKİYE’DE DEĞİL, DÜNYADA DA MARKA”

Daha sonra HAVELSAN ziyaretine ait AA muhabirine açıklamalarda bulunan Varank, şirketin mevcut projeleriyle bakanlığın bağlı kuruluşu TÜBİTAK ile gerçekleştirdiği projeleri ele aldıklarını anlattı.

Ziyarette ayrıyeten, HAVELSAN’ın gelecek devirde dünya ticaretinden almayı planladığı hisselerle ilgili projelerini değerlendirdiklerini lisana getiren Varank, şirketin bilhassa komuta denetim sistemleri alanında çok güçlü olduğunu vurguladı.

Varank, şirketin simülasyon teknolojilerinde yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da “marka” olduğuna dikkati çekerek, “Uçuş simülatörlerinin yanında kara araçları ve işçi eğitimine dönük simülatörler de geliştirebiliyorlar. Biraz evvel keskin nişancı simülatörünü denedik. Daha evvel Hulusi Akar Bakanımız burayı ziyaret ettiğinde 450 metreden bir atış denemesi yapmıştı lakin ben biraz çıtayı yükselttim 600 metreden atış yaptım. Artık bundan sonra tatlı rekabet devam eder diye bir espri yapmış olayım.” diye konuştu.

Bilişim teknolojileri ve siber güvenlikle ilgili Türkiye’nin muhtaçlıklarının karşılanması ve bunun yanında dünya markası olabilecek eserlerin piyasaya çıkarılması noktasında HAVELSAN’ın faaliyetlerini önemsediklerini belirten Varank, “Hem Bakanlık olarak hem bağlı ve ilgili kuruluşlarımızla hem de Dijital Dönüşüm Ofisimizle birlikte bilhassa kamu tarafında Türkiye’nin muhtaçlığı olan projeleri sürdürmeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu. “Uluslararası iş birlikleri devam edecek”

Varank, HAVELSAN’ın Ankara’daki yeni tesis çalışmalarına değinerek, bu tesisin açılmasıyla şirketin daha da başarılı işlere imza atacağını söyledi.

Şirketin, Orta Doğu ve Uzak Doğu’nun yanı sıra Batı ülkelerine de simülasyon ve öbür teknoloji alanlarında eser satışı yaptığına işaret eden Varank, “Şirketin bilgi güvenliği ve komuta denetim sistemleriyle ilgili Orta Doğu’da takip ettiği projeler var. Katar ve Körfez ülkeleriyle yakın bağlantıları var, buradaki projelerin takibini yapıyor. Bu periyotta Malezya, Endonezya üzere dost ve müttefik ülkelerle savunma sanayi alanında projelerini takip ediyor.” dedi.

Varank, Türkiye’nin savunma endüstrisi alanındaki başarılarına dikkati çekerek, “Türkiye’nin geliştirdiği yepyeni ve özgün eserleri tüm dünya konuşuyor. Münasebetiyle HAVELSAN da simülatör, komuta denetim sistemleri ve bilgi güvenliği tarafında kendi askeriyemizin, hava ve deniz kuvvetlerimizin gereksinimlerini karşılarken başka ülkelerle de iş birliği projelerini ağırlaştırdı. Önümüzdeki devirde bu iş birlikleri de devam edecek.” sözünü kullandı.

Milliyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.