TSK, Personel Yönetmeliğinde Değişiklik - Kamu HaberiKamu Haberi

20 Nisan 2021 - 09:22

TSK, Personel Yönetmeliğinde Değişiklik

20 Mart 2021 CUMARTESİ Resmi Gazete Sayı : 31429 YÖNETMELİK Karar Sayısı: 3708 Ekli “Jandarma Genel Komutanlığı ve Kıyı Güvenlik …

TSK, Personel Yönetmeliğinde Değişiklik
Son Güncelleme :

21 Mart 2021 - 23:40

3 kez okundu

20 Mart 2021 CUMARTESİ

Resmi Gazete

Sayı : 31429

YÖNETMELİK

Karar Sayısı: 3708

Ekli “Jandarma Genel Komutanlığı ve Kıyı Güvenlik Komutanlığı İşçi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”in yürürlüğe konulmasına, 2803 sayılı Jandarma Teşkilat, Misyon ve Yetkileri Kanununun 24 üncü unsuru ve 2692 sayılı Kıyı Güvenlik Komutanlığı Kanununun 23 üncü unsuru mucibince karar verilmiştir.

19 Mart 2021

Recep Tayyip ERDOĞAN

CUMHURBAŞKANI

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞI VE KIYI GÜVENLİK KOMUTANLIĞI İŞÇİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

HUSUS 1- 12/12/2016 tarihli ve 2016/9742 sayılı Bakanlar Şurası Karan ile yürürlüğe konulan Jandarma Genel Komutanlığı ve Kıyı Güvenlik Komutanlığı İşçi Yönetmeliğinin 56 ncı hususuna ikinci fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.

“(3) Jandarma Genel Komutanlığı ve Kıyı Güvenlik Komutanlığında misyonlu uzman erbaşlardan tutuklu bulunan, vazifeden uzaklaştırma önlemi devam eden ve cezası infaz edilenlerin aylık, ödenek ve tazminat ödemelerinde 657 sayılı Kanunun 141 inci unsuru kararları uygulanır. Bunlar ile hakkındaki vazifeden uzaklaştırma yahut tutuklanma önlemi ortadan kaldırılmasına karşın yargılamaları yahut adli/idari soruşturmaları devam edenlerin terfi, derece ve kademe ilerlemeleri yapılmaz.

(4) Bu hususun üçüncü fıkrası kapsamındaki çalışandan, birebir fıkrada belirtilen önlemlerin uygulanmasına neden olan hareketlerle ilgili olarak;

a) Haklarında yargılamanın men’ine yahut beraatına karar verilenlerin,

b) Haklarında soruşturmaya yahut kovuşturmaya yer olmadığına karar verilenlerin,

c) Haklarında kamu davasının düşmesine yahut ortadan kaldırılmasına karar verilenlerin, ç) Karardan önce haklarındaki kovuşturma genel af ile kaldırılanların,

d) Haklannda ilişiklerinin kesilmesini gerektirmeyecek biçimde ceza verilenlerin,

e) Haklannda meslekten yahut devlet memurluğundan çıkarma cezasından öbür bir disiplin cezası verilenlerin yahut rastgele bir disiplin cezası verilmeyenlerin,

derece ve kademe ilerlemesi yapamadıktan mühletler yine kıymetlendirilerek hak ettikleri tarih itibanyla derece ve kademe ilerlemeleri yapılır. Bunlardan istekli otan uzman onbaşılar rütbe terfi için aranan başka koşuldan da sağlamalan kaidesiyle uzman çavuş rütbesine terfi ettirilebilirler. Bu süreçler yukandaki bentlerde yer atan kararlann katılaşma tarihinden geçerli olmak üzere gerçekleştirilir. Üçüncü fıkrada belirtilen nedenlerle haklannda sicil düzenlenmeyenlerin misyondan ayn kaldığı mühletlere ait süreçlerinde sicil notu kuralı aranmaz.

(5) Haklannda ilişiklerinin kesilmesini gerektirecek formda ceza verilenler ile meslekten yahut devlet memurluğundan çıkarma cezası verilenlerin; misyondan uzaklaştırma, tutukluluk, isimli yahut idari soruşturmaları mühletince durdurulan rütbe terfi, derece ve kademe ilerlemeleri yapılmayarak mukaveleleri feshedilir.”

HUSUS 2- Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

UNSUR 3- Bu Yönetmelik kararlarını Cumhurbaşkanı yürütür.

Memurlar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.