Temaslı tespiti için vakanın çevresi ayrıntılı sorgulanacak - Kamu HaberiKamu Haberi

1 Aralık 2021 - 16:17

Temaslı tespiti için vakanın çevresi ayrıntılı sorgulanacak

  Sıhhat Bakanlığı, Kovid-19 önlemlerine yönelik sıhhat kuruluşlarına önlem genelgesi gönderdi. Genelgede, işyerlerinde Hayat Meskene Sığar (HES …

Temaslı tespiti için vakanın çevresi ayrıntılı sorgulanacak
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 6:13

77 kez okundu

Sıhhat Bakanlığı, Kovid-19 önlemlerine yönelik sıhhat kuruluşlarına önlem genelgesi gönderdi. Genelgede, işyerlerinde Hayat Meskene Sığar (HES) kodu kullanımının teşvik edilmesi, işyerlerinde olay yahut temaslı şahısların vaktinde tespit edilebilmesi için filyasyon grupları ile işyeri tabibi ve patron ortasındaki işbirliğinin artırılması istendi.

Genelgede, cezaevi, huzurevi, engelli bakım merkezi, geri gönderme merkezi, kamp üzere vilayette mevcut tüm toplu yaşanan alanlarda çalışan tüm işçiye 10 günden az olmamak kaydı ile uygun şartlarda, 14 gün izolasyon uygulanması önerildi. Kelam konusu izolasyon müddetinin sonunda yapılan PCR testi sonucu negatif bulunan ve yakın etrafında bilinen bir hadisenin temaslısı bulunmayan bireylerin çalışmaya başlayabileceği belirtildi.

Genelgede, Suriyelilerin ağır olduğu yerleşim yerlerinde hadise sayıları, sıhhat kuruluşlarına müracaat ve alınan numune sayıları ve olumluluk yüzdeleri ile ortalama temaslı sayılarının yakından takip edilmesi ve kıymetlendirilmesi istendi.

Genelgede, vilayette yüz yüze olarak eğitime başlanan yerler ile eğitime başlanan tüm okullarda, mümkün bulaş riski açısından Toplumda Salgın İdaresi rehberinde belirtilen önlem ve uygulamaların kıymetlendirilmesi istendi. Genelgede, okul idaresi tarafından hazırlanan okul acil durum planı hakkında vilayet ulusal eğitim müdürlüğü sıhhat sorumlularından bilgi alınması ve ilçe seviyesinde sıhhat müdürlükleri ile okulda yapılacak filyasyon için grup ve irtibat planı oluşturulması, hadise yahut temaslı tespiti durumunda yapılması gereken inceleme ve araştırma süreçlerinde okul idaresi ile birlikte süratli hareket edecek biçimde iş birliğinin geliştirilmesi gerektiği vurgulandı.

Genelgede, tüm kamu ve özel hastanelerin pandemi hazırlık planlarını tekrar değerlendirmesi, sıhhat kurum ve kuruluşlarında çalışan çalışanın enfeksiyondan korunma ve ferdî esirgeyici ekipman (KKE) kullanımı eğitimlerinin yenilenmesi, tüm çalışanın Kovid-19 hastalığına yönelik korunma ve KKE kullanımı hususlarında farkındalığının artırılması istendi.

Denetim vurgusu

Genelgede, sıhhat kurumlarında yapılan triyaj sonrasında Kovid açısından kuşkulu müracaatlarda örnek alınmasının sağlanması ve Kovid polikliniklerine başvuranlardan örnek alınıp alınmadığının denetim edilerek nizamlı takip yapılması istendi.

Genelgeye nazaran, vilayette virüste oluşabilecek yapısal değişikliklerin vakti nda fark edilebilmesi emeliyle rastgele seçilen numunelerde mutasyonun tespitine yönelik tahlil yapılacak. Sonuçlar sistemli olarak takip edilip, mutasyon tespit durumunda süratle Merkez Referans Laboratuvarına gönderilecek. Genelgede ayrıyeten, temaslı tespiti sırasında hadisenin mesken, işyeri, komşu, toplumsal etrafı (düğün, toplantı, cenaze, toplu yemek vb.) ve seyahat hikayesinin başka farklı ve detaylı olarak tekrar sorgulanması gerektiği vurgulandı.

Milliyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.