TEKNOFEST 2021 bir dünya rekoru daha kırdı! - Kamu HaberiKamu Haberi

1 Aralık 2021 - 18:39

TEKNOFEST 2021 bir dünya rekoru daha kırdı!

İstanbul, Gaziantep ve Mersin müracaatlarda birinci üçte yer aldı Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı …

TEKNOFEST 2021 bir dünya rekoru daha kırdı!
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:56

82 kez okundu

İstanbul, Gaziantep ve Mersin müracaatlarda birinci üçte yer aldı

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye’nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST 2021 kapsamında düzenlenen müsabakalara İstanbul, 13.819 ekip ile en çok müracaat yapan vilayet oldu. Geçtiğimiz yıl TEKNOFEST’ e mesken sahipliği yapan Gaziantep 6.980 kadro ile ikinci olurken, üçüncü ise 3.153 kadro ile Mersin oldu. Ankara, Adana, İzmir, Samsun, Sakarya, Bursa ve Konya en çok müracaat yapan birinci 10 kent ortasında yer alırken, yarışlara Türkiye’nin 81 vilayetinden gençler müracaatta bulundu.

Rekorların şenliği, ayakları yerden kesmeye devam ediyor

2018 yılında 14, 2019 yılında 19, 2020 yılında 21 müsabakanın düzenlendiği TEKNOFEST’in evvelki yıllarda birebir periyotta alınan yarış müracaat sayılarında yaşanan artış 2021 yılında rekor düzeye ulaştı. 2018’in tıpkı periyodunda 4.333 müracaat alınırken, Dünya’nın en büyük havacılık şenliği olan TEKNOFEST 2019’da birebir periyotta 10.288 grup müracaat yapmıştı. Geçen sene Koronavirüs salgınına karşın tıpkı devirde alınan müracaat sayısı 16.034’e çıkarken bu sene müracaat sayısı tüm vakitlerin rekorunu kırarak 36.984 gruba ulaştı.

Gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için Roket’ten Otonom Sistemlere, Tarım’dan Sualtı Sistemleri’ne teknolojinin her alanında düzenlenen yarışlara 2020’den farklı olarak Karma Sürü Simülasyon, Bağlantı Teknolojileri, Sıhhatte Yapay Zeka, Turizm Teknolojileri, Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri, Ziraî İnsansız Kara Aracı, Endüstride Dijital Teknolojiler Yarışları birinci sefer düzenleniyor. Bu yıl TEKNOFEST Teknoloji müsabakalarında yeniden ilkokul düzeyinden ortaokul, lise, üniversite, lisansüstü ve mezun düzeyine kadar nitelikli binlerce gencimiz hayallerinin peşinden koşacak. Yarışmalarda en çok başvuruyu İnsanlık Faydasına Teknoloji, Akıllı Ulaşım ve Eğitim Teknolojileri Müsabakaları aldı. Lise, Üniversite ve üzeri kategorisi ile mezun müracaatlarının yanı sıra ilköğretim öğrencilerinin müracaatlarında yaşanan artış toplumumuzun her kesitinde yaşanan teknoloji tutkusunun ve gençlerin teknoloji üretme süreçlerine olan ilgisinin göstergesi oldu.

Teknoloji Müsabakaları kapsamında müracaatları devam eden Robotik Müsabakaları ve şimdi müracaatları açılmayan:

• Hack İstanbul

• Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Müsabakaları

• Türkiye Drone Şampiyonası

• World Drone Cup

• Travel Hackathon

• Take Off Memleketler arası Teşebbüs Tepesi

• Türkçe Doğal Lisan Sürece Müsabakası

• İstanbul Memleketler arası Buluş Fuarı başvurularının da tamamlanmasıyla TEKNOFEST 2021 yılı Teknoloji Müsabakaları kendi rekorunu yine kıracak.

Ülkemiz için kritik ehemmiyete sahip alanlarda gerçekleştirilen yarışlar ile teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini ve ülkemizin yetişmiş nitelikli insan kaynağına katkı sunmayı hedefleyen TEKNOFEST bu alanlarda çalışan binlerce gencin projesine dayanak olmak için bu yıl ön eleme evresini geçen kadrolara toplamda 7 Milyon TL’nin üzerinde materyal takviyesi sağlayacak. TEKNOFEST’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan gruplar ise  5 Milyon TL’nin üzerinde mükafatın sahibi olacak.

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı ve T.C Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yürütücülüğünde, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketleri, kamu, medya kuruluşları ve üniversitelerin de olduğu 71 paydaş kurum ile birlikte düzenleniyor. TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği 21-26 Eylül tarihleri ortasında yine İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nda gerçekleşecek.

Milliyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.