Sağlık çalışanı kadından CHP'li meclis üyesine suç duyurusu - Kamu HaberiKamu Haberi

23 Nisan 2021 - 16:46

Sağlık çalışanı kadından CHP’li meclis üyesine suç duyurusu

Diş hekimi Tuğba Taşkın Öztürk ve avukatı Reha Öztürk, Bahçelievler Belediyesi CHP Meclis üyesi İsmail Hakkı Temel hakkında “Ayrımcılık” ve …

Sağlık çalışanı kadından CHP’li meclis üyesine suç duyurusu
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:24

3 kez okundu

Diş hekimi Tuğba Taşkın Öztürk ve avukatı Reha Öztürk, Bahçelievler Belediyesi CHP Meclis üyesi İsmail Hakkı Temel hakkında “Ayrımcılık” ve “Hakaret” iddiasıyla Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Öztürk, Bahçelievler Belediyesi’nin meclis üyelerine PCR testi yapıldığı sırada CHP meclis üyesi Temel’in kendisine “Senin kafanda şu şey var. Yani sana nasıl güvenebilirim, ya beni zehirlersen” dediğini ifade etti.

– “KAFANDA ŞU ŞEY VAR, BEN ŞİMDİ SANA NASIL GÜVENEYİM”

Diş hekimi ve filyasyon ekibi görevlisi Öztürk başörtüsüne hakaret edildiğini belirterek şunları söyledi:

“Mart’ın 4’ünde yaptığımız toplu taramalardan biri için kurum olarak görevlendirildik. Bahçelievler Belediyesi’nin meclis üyelerine toplu tarama yapacaktık. Numuneleri aldığımız sırada CHP Belediye Meclis Üyesi İsmail Hakkı Temel’in sözlü saldırısına uğradım. Kendisi bana dönüp ‘Sen mi yapacaksın bana testi’ dedi. Ben de ‘Evet ben yapacağım’ dedim. Sonra eliyle işaret ederek ‘Ama senin kafanda şu şey var. Yani sana nasıl güvenebilirim ya beni zehirlersen?’ diye sordu. Ben tabii o anda kamu görevimi icra ettiğim için kendisine sadece burada görevli bir hekim olduğumu isterse yaptırmayacağını söyledim.

Numune vermek için bana döndü, ben de kendisinden maskesini çıkarmasını ağzını açmasını istedim. Çünkü sürüntü testi yapacaktım. Ona az önceki sözlerin çok kırıcı olduğunu ve hiç şık bulmadığımı belirttim. Ancak kendisi bana dönüp ‘Ama haklıyım, yani kafanda şu şey var, ben şimdi sana nasıl güveneyim. Ya zehirlenirsem ya beni öldürürsen’ dedi. Yaşadığım bu olay gerçekten beni derinden üzdü ve onurumu çok kırdı. Hem yardımcı çalışanlarımızın hem de diğer insanların gözü önünde olay vuku buldu.”

– “BAŞÖRTÜMÜ GÖSTERİP ONA ‘ŞEY’ DİYEREK RENCİDE ETTİ”

Pandeminin başladığı günden beri sağlık çalışanları olarak psikolojik ve fiziksel zorluklar çektiklerini ifade eden Öztürk, kendisine görevi bildirildiğinde biri 4, biri 1,5 yaşında iki çocuğunun olduğunu, buna rağmen bir an bile düşünmeden görevinin başında bulunduğunu belirtti.

– AVUKAT ÖZTÜRK: MÜVEKKİLİMİN DİNİ DEĞERLERİ ‘ŞEY’ OLARAK ADLANDIRILMIŞ

Avukat Reha Öztürk de bu tür olayların ülkenin kanayan yarası olduğunu ve suistimale açık bir konu olduğunu belirterek “Tahkikat işlemlerini başlattık. Adalete güvenimiz sonsuz, gerekli incelemeler yapılarak hukuki süreci yürütmeye çalışacağız. Bahsi geçen söylemler iki defa ifade edilmiş. Müvekkilimin dini değerleri ve unsurları ‘şey’ olarak adlandırılmış. Karşı tarafın müvekkilime karşı beyanları ‘Ben şakacı bir insanım, şaka yaptım’ şeklinde savunması, bu olayın biraz daha ciddi boyuta taşınmasını sağlamaktadır. Bir insanın dini değerleriyle alakalı şaka yapılması bile bana göre bir belediye meclis üyesine yakıştırmadığım hal ve hareketlerdendir.” dedi.

– CHP’Lİ MECLİS ÜYESİ TEMEL: ÖZÜR DİLERİM, YANLIŞ ANLAMIŞ

İddialara cevap veren Bahçelievler Belediyesi CHP Meclis Üyesi İsmail Hakkı Temel ise, “PCR testi için arkadaşlar geldi. Orada bir hanım, bir de erkek arkadaşımız vardı. Bana ‘Hangi partidensin?’ diye soruldu. Ben de ‘Cumhuriyet Halk Partisi’ dedim. Orada da hanımefendiyle espri yaptık. Bak Cumhuriyet Halk Partililer ya da sol ve radikalciler başı kapalı bir kadın için ‘Ya buna muayene olma, ben buna aşı olmam’ derler. Ben o sırada bu bakışı eleştirdim. Ancak o arkadaşımız sanırım yanlış anlamış, daha sonrasında da ‘Yanlış anlamadın değil mi?’ dedim. ‘Yok’ dedi. Hatta kendisine hizmeti için teşekkür ettim. Sonradan üzülmüş, ben de şimdi onun üzüldüğüne üzüldüm ” dedi.

Ortada bir yanlış anlaşılmanın olduğunu söyleyen Temel, sağlık çalışanı Öztürk’ü tanımadığını orada ilk defa karşılaştığını, başörtüsü veya dini inacıyla bir ilgisinin olamayacağını söyledi. Temel, “Hanımefendi hizmet verdi bize. Kendisine karşı böyle bir bakış açısıyla yaklaşmış olmamı hissetmesi üzücü. Aracılığınızla özür dilerim, kendisi yanlış anlamış ondan çok ben üzüldüm. Böyle bir olayın içerisinde olmaktan rahatsızlık duydum. Çünkü böyle bir insan değilim, benim üzüldüğüm nokta bu.” diye konuştu.

Memurlar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.