Reformun yol haritası haftaya açıklanıyor - Kamu HaberiKamu Haberi

23 Nisan 2021 - 17:15

Reformun yol haritası haftaya açıklanıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, İktisat Islahat Paketi’ne ait takvimi en geç önümüzdeki hafta salı günü paylaşacaklarını belirterek …

Reformun yol haritası haftaya açıklanıyor
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 6:01

3 kez okundu

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, İktisat Islahat Paketi’ne ait takvimi en geç önümüzdeki hafta salı günü paylaşacaklarını belirterek, “Önümüzdeki günlerde AB başta olmak üzere G20 ülkelerinin büyükelçileriyle bir ortaya geleceğiz. İktisat ıslahatlarının ayrıntılarını paylaşacağız” dedi. Kripto paralar ile ilgili çok önemli telaşları olduğunu kaydeden Elvan, TÜİK’e ait tenkitlere de karşılık vererek, “Enflasyon ile ilgili bilgileri, vatandaşlarımız saat 10.00’da öğreniyorsa ben de onlarla birlikte saat 10.00’da öğreniyorum. TÜİK’e müdahale etmemiz kelam konusu değil” dedi.

Elvan, AA Editör Masası’nda yaptığı açıklamada, İktisat Islahat Paketi ile ilgili çok değişik ülkelerden, büyükelçiliklerinden bilgi istenildiğini belirterek, “Önümüzdeki günlerde AB başta olmak üzere G20 ülkelerinin büyükelçileriyle bir ortaya geleceğiz. İktisat Islahatlarının ayrıntılarını paylaşacağız” dedi.
Önümüzdeki periyotta nakit yatırım teşviklerinin devreye sokulacağını anlatan Elvan, esnafa getirilecek vergi istisnasının 850 bin esnafı ilgilendirdiği kaydetti. Elvan, bu adımın, salgın süreciyle kısıtlı kalmayacağını vurguladı. İlgili kurum ve bakanlıkların 2 bin 300 civarında döner sermaye işletmesi olduğunu belirten Elvan, “Bunların bütçesi de 100 milyar liranın üzerinde. Basamaklı olarak döner sermaye işletmelerini de merkezi idare bütçesi kapsamına almak istiyoruz” diye konuştu.

Salı günü paylaşılacak

İktisat Islahat Paketi’ne ait takvimi hazırladıklarını lisana getiren Elvan, “Ne var takvimimizde? Sorumlu kuruluş, ilgili kuruluşlar kimlerdir? Bu hareketi ne kadarlık bir müddette tamamlayacağız? Bunların hepsini kapsamlı olarak en geç önümüzdeki hafta salı günü paylaşacağız” sözünü kullandı.

Madencilik tekrar düzenlenecek

Elvan, “Madencilik, petrol ve doğal gaz arama ve üretiminde yatırım ortamının daha da uygunlaştırılması ve ruhsat sahiplerinin itimadının daha da artırılması son derece değerli. Buna yönelik düzenlemelerimiz kelam konusu olacak” diye konuştu. Altın konusunda da kimi önlemler aldıklarını lisana getiren Elvan, “Kıymetli maden aracı kuruluşları, rafineriler ve kuyumcular tüm aktörleriyle tekrar düzenlenecek” dedi.

Belediyelere çeki tertip

Elvan, mahalli yönetimlerin borç yüklerinin artmasını önleyici önlemlere ait de şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye’de bin 389 belediyemiz var. 797’si AK Parti’ye, 247’si CHP’ye ilişkin. AK Parti’nin üçte biri. MHP’nin 233, HDP’nin yedi, GÜZEL Parti’nin 19, kayyumda 49 ve öbür partileri saymıyorum. Münasebetiyle burada bu türlü bir yaklaşımımız olsa, belediyelerin değerli kısmı AK Parti’de, münasebetiyle biz bu türlü bir önlemi getirmezdik. Son aylarda, son 1 yılda ise şöyle bir gelişme görüyoruz, rastgele bir vatandaş şirket kuruyor, bu şirketi belediyeye hibe olarak veriyor ve Cumhurbaşkanlığı’ndan müsaade almadan bunun üzerinden belediyeler iş yapıyor. Bu da büsbütün kanunu dolanmak manasına geliyor. Bunlara çekidüzen vermek istiyoruz.”

TÜİK’e müdahale kelam konusu değil

Elvan, TÜİK’e ait de şu sözleri kullandı:

“TÜİK’in tüm çalışmaları hem EUROSTAT’a hem de milletlerarası kuruluşlara açık. Fakat TÜİK üzerinden birtakım spekülatif telaffuzlar, TÜİK üzerinden siyaset yapılan birtakım yaklaşımlar kelam konusu. Bunları tasvip etmem mümkün değil. Enflasyon ile ilgili dataları, vatandaşlarımız saat 10.00’da öğreniyorsa ben de onlarla birlikte saat 10.00’da öğreniyorum. TÜİK’e müdahale etmemiz kelam konusu değildir. TÜİK’i bağlı kuruma dönüştüreceğiz, en kısa müddette de bunu gerçekleştireceğiz.”

Fiyatsız izine dayanak

Elvan, Kamu İhale Kanunu’ndaki istisnaların değerli bir kısmını kaldıracaklarını kaydetti. Yeni ihale düzenlemesi için Sıhhat Bakanlığı’nı örnek gösteren Elvan, “Eğer bir eksiklikleri yoksa, kriterlere tam ahenk sağlanmışsa bu firma, sertifikasyon sistemine dahil edilecek. Benzeri bir formda görüntüleme aygıtları, MR olabilir. Diyelim ki kanla ilgili test hizmeti vermek isteyen 20 firma başvurdu, 10 firma sertifikasyona hak kazandı. Sıhhat Bakanlığımız çok süratli bir halde ihaleye çıkabilecek, ihalede öteki bir evrak istenmeyecek” dedi. İstihdam teşviğinde sadeleştirmeye gideceklerini anlatan Elvan, “İlave istihdama finansman dayanağı sağlayacağız. 500 bin liraya kadar mikro ve küçük ölçekli firmalarımıza bu dayanağı sağlayacağız. Başka yandan, nakdi fiyat takviyesinden faydalanan firmalar var. Kovid-19 sürecinde fiyatsız müsaadeye ayrılanlar var. Bunları da takviye kapsamına alacağız. Fiyatsız müsaadeye ayrılanların da nitekim istihdam dayanağından faydalanmasına imkan sağlayan bir mekanizmayı geliştiriyoruz” diye konuştu.

Banka alacakları için tahlil ünitesi

Bankalara olan kredi borçlarıyla ilgili de Elvan, “Şu anda takipteki alacakların ölçüsü 151,6 milyar lira, bu da yüzde 4,1’lik bir orana tekabül ediyor. Yakın izlemedeki krediler ise 387,5 milyar lira. Bu da yüzde 10,5’lik bir orana karşılık geliyor. Bu, son derece yönetilebilir durumda. Kredi Hayat Döngüsü Projesi’yle bankalarda tahsili gecikmiş alacaklara ait çözümleme üniteleri oluşturulmasını dilek ediyoruz” dedi.

Dijital paranın altyapısı oluşturulacak

Elvan, “Dijital şubesiz bankacılık lisanslamalarına imkan sağlayacağız. Bu sayede vatandaşlarımız vakit ve yer kısıtı olmaksızın bankacılık sisteminden yararlanabilecek” diye konuştu. Dijital paranın altyapısını oluşturacaklarını söz eden Elvan, “Dijital para ile kriptoyu karıştırmamak lazım. TL karşılığı dijital paradan bahsediyoruz. Kripto paralarla ilgili çok önemli korkularımız var” değerlendirmesinde bulundu. Merkez Bankası’nın dijital para konusunda çalıştığını söyleyen Elvan, “Bunları bir bütün olarak değerlendirip iktisadi mali altyapımızı dijital paraya hazır hale getirmemiz gerekiyor” dedi.

Milliyet

EN ÇOK KAZANANLAR

 • INTEM31.68 10.00%
 • MRSHL245.30 10.00%
 • MAALT176.00 10.00%
 • KONTR54.80 10.00%
 • BURVA27.50 10.00%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • NUGYO11.40 -9.95%
 • ANELE4.02 -9.87%
 • GSRAY3.22 -9.80%
 • ISATR250.000.00 -7.41%
 • SEYKM18.96 -6.05%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN7.07 1.58%
 • EREGL17.99 0.84%
 • KOZAL107.80 2.57%
 • GUSGR6.14 -4.81%
 • THYAO11.27 3.39%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.345.15 % 1,10
DOLAR 8.3677 % 0,56
EURO 10.1051 % 1,10
BITCOIN 48.860.46 % -5,29
ÇEYREK ALTIN 789.42 % 1,32
GRAM ALTIN 482.01 % 0,62