Okul müdür yardımcılarına muhakkiklik görevi verilebilir mi? - Kamu HaberiKamu Haberi

1 Aralık 2021 - 18:36

Okul müdür yardımcılarına muhakkiklik görevi verilebilir mi?

Ulusal Eğitim Bakanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliğine nazaran; disiplin amiri ve atamaya yetkili amir sıfatıyla bakanlık teşkilatı ile bağlı …

Okul müdür yardımcılarına muhakkiklik görevi verilebilir mi?
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:46

87 kez okundu

Ulusal Eğitim Bakanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliğine nazaran; disiplin amiri ve atamaya yetkili amir sıfatıyla bakanlık teşkilatı ile bağlı kuruluşlarda ve okullarda vazifeli tüm memurların “disiplin amiri” ve “atamaya yetkili amiri” olarak Bakan, vilayetlerde “en üst disiplin amiri” olarak valiler; ilçelerde “en üst disiplin amiri” olarak kaymakamlar; hizmet ünitelerinde birim amirleri; okul ve kurumlarda müdürler; “disiplin amiri” yahut “üst disiplin amiri” sıfatıyla, buralarda vazifeli memurlar hakkında direkt inceleme-soruşturma yapmaya yetkilidirler.

Bu amirler, buyrukları altında bulunan ve hakkında inceleme-soruşturma yapılanın hiyerarşi tarafından dengi yahut üstü pozisyonunda bulunan memurları yolunca “muhakkik/soruşturmacı” olarak görevlendirmek/ görevlendirilmesini sağlamak suretiyle de dolaylı olarak inceleme-soruşturma yaptırabilirler.

Şöyle ki; Ulusal Eğitim Bakanlığı Disiplin Amirleri Yönetmeliğinin “Disiplin Amirlerinin Belirlenmesi” başlıklı 4. Unsuru 1. fıkrasındaki; “Bakanlık kurum ve kuruluşlarındaki disiplin amirleri ve bunların astlık-üstlük sırası Ek listede gösterildiği üzere belirlenmiştir.” kararlarıyla disiplin amirleri ekli listede belirlenmiş ast-üst bağlantıları sıralanmıştır.

Yönetmeliğin “Bu Yönetmelikte Karar Bulunmayan Haller” başlıklı 6. unsurundaki; “Bu Yönetmelikte karar bulunmayan hallerde “Disiplin Şuraları ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik” kararları uygulanır.” kararları ile de Disiplin Heyetleri ve Disiplin Amirleri Hakkında Yönetmelik kararlarına atıfta bulunulmuştur.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda disiplin soruşturmasını yapacak bireylerin kimler olacağı konusunda açık karar olmamakla bir arada Danıştay 12. Dairesinin 26.09.2013 tarih ve E:2010/5479, K:2013/6665 sayılı Kararı incelendiğinde; soruşturmacının soruşturulan kişinin üstü, bu mümkün değilse dengi statüsünde olan muhakkikçe yürütülmesi, örneğin müdür takımında bulunan bir kişinin soruşturması en az müdür takımında olan bir kişi tarafından yahut üstü durumda olan bir kişi tarafından yürütülmesinin uygun olacağı anlaşılmaktadır.

İşte Danıştay 12. Dairesinin 26.09.2013 tarih ve E:2010/5479, K:2013/6665 sayılı Kararı

Ayrıyeten Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Konseyinin 14.03.1986 tarihli ve

K.N:1986/18, EN:1985/141 sayılı kararında; “…5442 sayılı Vilayet Yönetimi Kanununun 9.maddesinin (d) fıkrasında Valilerin, Bakanlıkların vilayet teşkilatında yer alan daire ve kurumların başka farklı kontrol ve teftişlerini yapabileceklerini yahut memurları vasıtasıyla yaptırabilecekleri belirtilmiş ise de; valilere tanınan bu yetkinin hakkında soruşturma yapılacak memurun misyonu, unvanı, soruşturma yapılan olayın ve mesleğin bilhassa dikkate alınarak kullanılması mecburidir. Vali tarafından görevlendirilen soruşturmacıların memurluk vazife ve derecelerinin, haklarında soruşturma yapacakları memurlardan üst ya da hiç olmazsa birebir seviyede olmasının yönetim hukuku prensipleri bakımından ve memuriyet teminatı istikametinden değer taşıyacağı kuşkusuzdur.” denilerek açıkça denklik prensibi kabul edilmiştir.

İşte Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Konseyinin 14.03.1986 tarihli ve K.N:1986/18, EN:1985/141 sayılı Kararı

Teftiş Konseyi Başkanlığı bu soruya; “Somut olaya dair savlar ve itham edilenin işgal ettiği konum dikkate alınmak suretiyle meri mevzuat bağlamında incelemeci/soruşturmacı görevlendirmek ilgili amirin takdirinde olduğundan, Bakanlığımız işçisinin çalışma/görevlendirilmesine ait mezkür hususun Genel Müdürlüklerinizce sonuçlandırılmasının uygun olacağı bedellendirilmektedir.” karşılığını vermiştir.

Ahmet KANDEMİR

Memurlar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.