Öğretmenlerin zorunlu yer değiştirmesine dair çok önemli yeni karar - Kamu HaberiKamu Haberi

20 Nisan 2021 - 09:21

Öğretmenlerin zorunlu yer değiştirmesine dair çok önemli yeni karar

Memurlar.net’te, 18 Ocak 2021’de yayımlanan haberde, öğretmenlerin mecburî çalışma yükümlülüklerinin ertelenmesine dair yazının yayımlanıp …

Öğretmenlerin zorunlu yer değiştirmesine dair çok önemli yeni karar
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:42

6 kez okundu

Memurlar.net’te, 18 Ocak 2021’de yayımlanan haberde, öğretmenlerin mecburî çalışma yükümlülüklerinin ertelenmesine dair yazının yayımlanıp yayınlanmayacağı sorulmuştu. Tıklayınız.

MEB, öğretmenlerin zarurî çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme süreçleri için değerli bir karar aldı. Bakanlık makamının 9 Mart 2021 tarihli kararına nazaran, 2021 yılı yer değiştirme periyodunda, zarurî çalışma yükümlülüğüne bağlı olarak resen atama süreçlerinin yapılmayacak.

İŞTE MEB’İN RESMİ YAZISI

T.C.
ULUSAL EĞİTİM BAKANLIĞI
İşçi Genel Müdürlüğü

Sayı : E-68898891-903.02.01-22138620 10.03.2021
Husus : Zarurî Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmeler

DAĞITIM YERLERİNE
İlgi : Bakanlık Makamının 09.03.2021 tarihli ve 21983767 sayılı Onayı.

Ulusal Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Zarurî çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler” başlıklı 43’üncü unsurunun birinci fıkrasında; “Zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden yer değiştirme yapılacak yılın 30 Eylül tarihi prestijiyle 1, 2 ve 3üncü hizmet alanlarındaki eğitim kurumlarında başka farklı yahut toplam adaylık dahil üç yıl misyon yapanlar, zarurî çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına, tercihlerine ve hizmet puanlarına nazaran atanır; müracaatta bulunmayanlar ile tercihlerine atanamayanların atamaları Bakanlıkça resen yapılır.” kararı yer almaktadır.

Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarının 1, 2 ve 3’üncü hizmet alanlarında misyon yapan ve zarurî çalışma yükümlülüğü bulunan öğretmenlerin, 2021 yılı yer değiştirme devrinde mecburî çalışma yükümlülüğüne bağlı olarak resen atama süreçlerinin yapılmaması, Bakanlık Makamının ilgi Onayı ile uygun görülmüştür.

Bu prestijle, Bakanlığımıza bağlı resmi eğitim kurumlarının 1, 2 ve 3’üncü hizmet alanlarında misyon yapan ve zarurî çalışma yükümlülüğü bulunan öğretmenler bakımından 2021 yılı yer değiştirme periyodunda mecburî çalışma yükümlülüğü kapsamında resen bir atama gerçekleştirilmeyecektir. Lakin bu durumda olan öğretmenlerden isteyenler, 2021 yılında yapılacak yer değiştirme devrinde zarurî çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirme müracaatında bulunabilecektir.

Bilgilerini ve gereğini arz ve rica ederim.
Ömer İNAN
Bakan a.
Genel Müdür

Memurlar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.