Nam-ı Diğer 'Pamuk Şeker': Bilim İnsanları 'Var Olamayacağı Düşünülen' Bir Gezegen Buldu - Kamu HaberiKamu Haberi

1 Mart 2021 - 12:14

Nam-ı Diğer ‘Pamuk Şeker’: Bilim İnsanları ‘Var Olamayacağı Düşünülen’ Bir Gezegen Buldu

Bilim insanlarının var olamayacağını düşündüğü bir gezegen bulundu. Yeni gezegen, dünyaların nasıl oluştuğuna dair anlayışımızı değiştirebilir …

Nam-ı Diğer ‘Pamuk Şeker’: Bilim İnsanları ‘Var Olamayacağı Düşünülen’ Bir Gezegen Buldu
Son Güncelleme :

20 Ocak 2021 - 12:41

136 kez okundu

Bilim insanlarının var olamayacağını düşündüğü bir gezegen bulundu. Yeni gezegen, dünyaların nasıl oluştuğuna dair anlayışımızı değiştirebilir.

Independent Türkçe’nin haberine göre bilim insanları resmi olarak WASP-107b olarak bilinen ve “süper-puf” diye bahsedilen gezegenin yoğunluğunun, daha önce mümkün olduğu düşünülenden çok daha az çıktığını söyledi.

Gezegen, Jüpiter’le hemen hemen aynı boyutta fakat yoğunluğu 10 kat az. Bu da araştırmacıların onu pamuk şekere benzetmesine neden oldu.

Dolayısıyla gezegen sadece varlığıyla değil, gaz devi gezegenlerin oluşabilmesiyle ilgili “büyük çıkarımlar” sağladığı için de dikkat çekiyor. Bu çıkarımlar gaz devlerinin, önceden inanılanın aksine, çok daha kolay oluşabildiklerine işaret ediyor.

Montreal Üniversitesi’nden Björn Benneke “Bu çalışma, dev gezegenlerin nasıl oluşup büyüyebildiği sorusunun gerçek temellerini ele alıyor” dedi ve ekledi:

Gezegen yalnızca sıra dışı boyutuyla değil, aynı zamanda düşük yüzey çekimi ve WASP-107 diye bilinen yıldızının parlaklığıyla da dikkate değer. Bu da gezegenin ve atmosferinin normalden daha detaylı incelenmesine olanak tanıyor.

2017 yılında keşfedildi

WASP-107b ilk kez 2017’de, Dünya’dan 212 ışık yılı uzaktaki yıldızının etrafında dönerken bulundu. Gezegen, yıldızına da çok yakın. Yıldızıyla mesafesi, bizim kendi Güneş’imizle mesafemizden yaklaşık 16 kat daha kısa.

İleri araştırmaların ortaya koyduğuna göre de gezegen, şimdiye kadar bulunan gezegenler arasında yoğunluğu en az olanlardan. Araştırmacıları onu “süper puf” veya “pamuk şeker” gezegen diye nitelemeye iten şey de bu son derece seyrek doğası.

Gezegenler, genç yıldızların etrafında dönen toz ve gaz diskinde oluşuyor. Genellikle bizdeki Jüpiter ve Satürn gibi veya WASP-107b gibi gaz devlerinin, disk dağılmadan önce yeterli gazın birikebilmesi için, Dünya’dan en az 10 kat büyük ve katı bir çekirdek oluşturması gerektiği düşünülüyor.

Fakat WASP-107b’nin o kadar büyük bir çekirdeği bulunmuyor ve bu nedenle bilim insanları gezegenin ilk etapta nasıl oluşabildiğinden emin değil. Bununla birlikte, sıra dışı gezegeni açıklayabilecek bir dizi olası senaryo bulunuyor.

Bilim insanları, sistemde WASP-107c olarak bilinen başka bir gezegene de rastladı

McGill Üniversitesi Profesörü Eve Lee, “WASP-107b açısından en makul senaryo, gezegenin yıldızdan uzakta, diskteki gazın, gaz birikiminin çok hızlı gerçekleşebilmesini sağlayacak kadar soğuk olduğu bir mesafede oluştuğu” dedi:

Aynı araştırma sırasında bilim insanları, sistemde WASP-107c olarak bilinen başka bir gezegene de rastladı. Bu gezegen daha az dikkat çekiyor. Çünkü kütlesi önemli ölçüde daha fazla ve yıldızından çok daha uzakta bulunuyor. Fakat gezegenin yıldızı etrafındaki yörüngesi tuhaf. Bu da kardeşine ne olduğuna dair başka bir ipucu olabilir.

Piaulet “WASP-107c, bazı açılardan kendi sisteminde yaşananları belleğinde tutuyor” diye konuştu:

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.