Mali müşavirler vergi reformu hedeflerini olumlu karşıladı - Kamu HaberiKamu Haberi

26 Ekim 2021 - 00:04

Mali müşavirler vergi reformu hedeflerini olumlu karşıladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İktisat Islahat Paketi ile vergi alanında çeşitli düzenlemeler öngörülüyor. Kartaloğlu …

Mali müşavirler vergi reformu hedeflerini olumlu karşıladı
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 6:22

93 kez okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İktisat Islahat Paketi ile vergi alanında çeşitli düzenlemeler öngörülüyor.

Kartaloğlu, AA muhabirine, ıslahatın “Kamu Maliyesi” başlıklı kısmında, itimat ve istikrara dayalı mali disiplinin temel öncelik olduğunu ve risklere karşı güçlü bir kamu maliyesi yapısının oluşturulmasına yönelik amaçların belirlendiğini söyledi.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının oluşturduğu yeni ekonomik ortamın, ülkeler için güçlü kamu maliyesi ihtiyaçlarını artırdığına işaret eden Kartaloğlu, “Dünya çapında tüm ülkeler yavaşlayan ekonomik aktivitelerin canlandırılması için maliye siyaseti araçlarını devreye almıştır lakin tam da bu noktada bizim üzere gelişmekte olan ülkelerde bütçe ve cari açık diye isimlendirdiğimiz ikiz açık tehlikesi ortaya çıkmaktadır. Bu manada açıklanan ıslahatların muhtemel bu tehlikeye karşı tedbir alınmasına yönelik olduğunu belirtmek isteriz.” diye konuştu.

Kartaloğlu, paketle vergisel düzenlemelerin sadeleştirilmesi, yatırımcı dostu ve öngörülebilirliği sağlamaya yönelik ıslahat adımlarının hayata geçirilmesinin hedeflendiğine dikkati çekerek, küçük esnafa vergi muafiyeti sağlanması ve kolay adapta vergilendirilen esnafın beyan yükümlülüğünün kaldırılmasıyla, 1998 yılından evvel uygulanan sisteme dönüleceğini bildirdi. Kolay metoda tabi mükelleflerin tamamının vergiden muaf hale getirilmesinin kayıt dışılığı artırabileceği ikazında bulunan Kartaloğlu, “Bu uygulamanın, doküman tertibi bakımından olumsuz tesir doğurmaması için gerekli adımların atılmasını bekliyoruz. Bu hedefle kayıt, defter ve evrak nizamı üzere yükümlülükleri sağlayıcı adımların atılması gerekmektedir.” tabirlerini kullandı.

“Türkiye Dijital Vergi Dairesi uygulamasını çok önemsiyoruz”

Vergi Tarz Kanunu’nun istekli ahengi teşvik edecek formda güncellenmesine yönelik çalışmaların ıslahat ajandasının en kıymetli başlıklarından biri olduğunu düşündüklerini vurgulayan Kartaloğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Gelir Yönetimi Başkanlığı (GİB) sahip olduğu teknolojik altyapı ve birikimi nedeniyle dünyanın önde gelen yönetimlerinden birisidir. Elektronik defter ve elektronik evrak uygulamalarına dahil edilecek mükellef kümelerinin kademeli olarak artırılarak kayıtlı iktisadın yaygınlaştırılmasına yönelik adımların atılmasını bekliyoruz. Halihazırda ülkemizin tek uçtan uca elektronik uygulaması olan İnteraktif Vergi Dairesi sayesinde mükellefler neredeyse vergi dairesine gitmeyi unuttular. Aslında tüm vergi dairelerinin birleştirilerek tüm mükellefleri kapsayacak halde 7 gün 24 saat hizmet verebilen ‘Türkiye Dijital Vergi Dairesi’ uygulamasının hayata geçirilmesini meslek mensupları olarak çok önemsiyoruz. Bir nevi ‘Türkiye Vergi Dairesi’ne geçilmesine yönelik olduğunu gördüğümüz bu gayeyle vergi daireleri ortasındaki uygulama farklılıklarının ortadan kalkacağı ve yapılacak vakit ve nakdî tasarruflar sonucu vergiye ahenk maliyetlerinin azalacağı kanaatindeyiz. Kamu alacaklarının tahsili konusunda yaşanan çok başlılığın ortadan kaldırılarak aktif tahsilat altyapısına sahip GİB’in bu alandaki tek yetkili yönetim olmasına yönelik çalışmaların en değerli kurumsal ıslahat adımlarından biri olacağına inanmaktayız.”

“Doğrudan yabancı yatırımlar bakımından tesirli olacak”

Kartaloğlu, pakette yer alan memleketler arası yatırımcıları cezbedecek bir vergi sisteminin oluşturmasına yönelik adımların da kıymet taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

“Çifte vergilendirmeyi tedbire mutabakatlarının revize edilmesi, memleketler arası yatırımcıların birden fazla ülkeyi ilgilendiren vergisel problemlerinin tahlilinde öbür ülkelerle ‘karşılıklı mutabakat yöntemi’ kullanılmasına tartı verilmesi, bilhassa yabancı menşeli mükelleflerin vergisel öngörülebilirliğini artıran transfer fiyatlandırmasına ait peşin fiyatlandırma mutabakatlarının yaygınlaştırılması üzere çalışmaları önemsiyor ve destekliyoruz. İkili vergilendirmeyi tedbire mutabakatlarının, bilhassa kendisine yatırım yapacak ülke arayan sermayeyi Türkiye’ye kazandırabilecek lakin ülkemiz kaynaklarının yurt dışına kaçmasını da engelleyecek nitelikte bir revizyona tabi tutulması, bilhassa direkt yabancı yatırımlar bakımından tesirli olacaktır.”

Kontrolde adaleti, şeffaflığı, suratı sağlayacak nitelikteki “Dijital Vergi Kontrolü Sistemi’nin geliştirilmesi, inceleme müddetlerinin kısaltılması ve haksız rekabetin önlenmesini sağlayan kontrol modellerinin hayata geçirilmesi” üzere başlıkların da tez olarak ele alınması gerektiğini anlatan Kartaloğlu, “e-İnceleme aktif bir kontrol yapısının kurulacak olması memnuniyet vericidir. Vergi uyuşmazlıklarının idari kademede tahlil kurumu olan ‘uzlaşma’nın kapsamının genişletilecek olmasını da olumlu bir adım olarak karşılıyoruz.” dedi.

Milliyet

EN ÇOK KAZANANLAR

 • MERIT26.18 10.00%
 • AKFGY6.27 10.00%
 • FRIGO23.10 10.00%
 • DOBUR45.24 9.97%
 • GUBRF64.65 9.95%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • YUNSA12.19 -8.69%
 • KERVN0.74 -7.50%
 • HLGYO2.65 -5.69%
 • OLMK6.85 -5.65%
 • GARFA13.13 -4.86%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN9.08 -0.44%
 • SASA29.38 3.96%
 • YKBNK2.59 0.39%
 • THYAO14.28 0.99%
 • SISE8.58 0.47%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.492.93 % 0,88
DOLAR 9.5897 % -0,20
EURO 11.1400 % -0,36
BITCOIN 62.676.61 % 2,48
ÇEYREK ALTIN 910.10 % 0,55
GRAM ALTIN 556.59 % 1,86