Kamusal kısıtlamaların kaldırılmasıyla taşınmaz bilgilerine ulaşılabilecek - Kamu HaberiKamu Haberi

20 Nisan 2021 - 11:00

Kamusal kısıtlamaların kaldırılmasıyla taşınmaz bilgilerine ulaşılabilecek

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki İsimli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Hareket Planı’nda yer alan “Tapu …

Kamusal kısıtlamaların kaldırılmasıyla taşınmaz bilgilerine ulaşılabilecek
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:57

1 kez okundu

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki İsimli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İnsan Hakları Hareket Planı’nda yer alan “Tapu siciline yönetimler tarafından konulan kamusal kısıtlamaların elektronik ortamda malik ve ilgililerin erişimine açılması” konusuna ait AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

İlgili mevzuata nazaran kamu kurumları tarafından taşınmaz mülkiyeti üzerine konulan askeri yasak bölgeler, sit alanları üzere kısıtlamaların kamusal kısıtlamalar olduğunu belirten İsimli, bu kısıtlamaların tapu siciline verilen şerhleri içeren tüzel ve mülkiyet haritalarına işlenmesini içeren geometrik boyutları olduğunu söyledi.

Kısıtlamaların tapu bilgileriyle entegre olmasının kurumun talebine bağlı olduğunu belirten İsimli şöyle devam etti: “Şerhin tarafı olan kurum, hukuksal düzenlemeleri çerçevesinde örneğin sit alanı yahut askeri yasak bölgeleri belirliyor, belirledikten sonra talep etmeleri halinde bize koordinatları veriyor. Biz de o bilgileri koordinatlara nazaran haritalarımıza işliyoruz ve ilgili taşınmazlara da beyan belirtmesi düşüyoruz. Cumhurbaşkanımızın açıkladığı yeni düzenleme ile Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) üzerinden, şahsî bilgileri ayırmak suretiyle, parsellerle ilgili birçok kısıtlama yalnızca kurumlar tarafından değil artık malikler ve ilgililer tarafından da görülebilecek.”

“Yatırım piyasalarının gelişimine büyük katkı sağlanmış olacak”

Çalışmanın pilot uygulamasının Amasya’da yapıldığını aktaran İsimli, “Amasya’daki uygulamamız, kısıtlamaların işlenmesinin yanında bütün kamu kurumlarının elindeki mülkiyet hakkı ile ilgili bilgilerin mülkiyet bilgileriyle entegre olmasını sağlıyor.” dedi.

Pilot proje kapsamında Amasya’ya yönelik kamusal kısıtlamaların ve öteki kurumlardan gelen bilgilerin Amasya Kadastro Müdürlüğünce toplandığını aktaran İsimli şunları kaydetti:

“Bu çalışma kapsamında, Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden afete maruz bölge alanları, fay çizgileri, toplanma ve çadır alanları, Meteoroloji Genel Müdürlüğünden meteorolojik bilgiler, Samsun Kültür Varlıklarını Muhafaza Bölge Heyetinden ilgili taşınmazIarın muhafaza gayeli imar planları, Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğünden riskli alan bölgeleri, rezerv alanı, yapı kayıt doküman listesi, sit alan hududu, anıt ağaç listesi alınarak entegrasyon çalışmalarına dahil edildi. Bu çalışmalarımız sonucunda, şahsî dataların dışında kalan taşınmaz ile ilgili kısıtlamaların isteyen herkes tarafından görülebilmesi sağlanacak. Taşınmaz piyasasında faaliyet gösteren yatırımcılar ve başka paydaşların bilgiye ulaşma konusunda fırsat eşitliğine kavuşması sağlanacak, yatırım piyasalarının gelişimine ve aktifliğine kurumumuz tarafından büyük katkı sağlanmış olacak.”

“Hangi dairede kim, ne vakitten beri oturuyor, kiracı mı, konut sahibi mi, bütün bu bilgiler görülebilecek”

İsimli, en büyük paydaşlarından biri olan İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün kullandığı Mekansal Adres Kayıt Sistemi’ndeki (MAKS) bilgilerle TAKBİS’teki bilgileri eşleştirmeye çalıştıklarını ve çalışma sonucunda da maliklerin ve ilgililerin taşınmaz bilgilerine ulaşmalarının sağlanacağını anlattı.

MAKS sisteminin ehemmiyetine ait örnek veren İsimli şöyle devam etti: “Belediyeler, inşaat müsaadesi verdiği basamaktan inşaat bittikten sonraki oturma müsaadesi verdiği etaba kadar bütün bilgileri MAKS sistemine girmek zorunda. MAKS sisteminin TAKBİS sistemine tam entegresini sağladığımızda bu bilgilerin tamamı TAKBİS’te de görülecek. Hasebiyle hangi dairede kim oturuyor, ne vakitten beri oturuyor, kiracı mı, konut sahibi mi, bütün bu bilgiler görülebilecek. Kamu kurumları kısıtlamaların olduğu parsel bilgilerini bize verecekler, bunları hem tapu boyutuyla hem mülkiyet haritası boyutuyla işleyeceğiz. Böylelikle parsellere ait şerhler TAKBİS’e entegre edildiğinde afet alanları, fay sınırları, riskli bölgeler, sit alanları, etraf ve turizm alanları üzere şahsî dataların dışında kalan taşınmaz bilgilerine isteyen herkes açık kaynaklarımız üzerinden ulaşabilecek. Beşerler artık bir yeri aldıklarında o yerle ilgili bütün bilgilere sahip olacak. Pilot uygulamamızın temmuz ayı üzere birinci eserlerini almaya başlayacağız, ondan sonra da bunu ülke genelinde yaygınlaştıracağız.”

Milliyet

EN ÇOK KAZANANLAR

 • INDES29.28 285.08%
 • FENER31.90 10.00%
 • TRILC39.84 9.99%
 • TKURU295.30 9.98%
 • AKFGY3.99 9.92%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • ANELE5.49 -10.00%
 • BRKO1.26 -10.00%
 • OZRDN7.20 -10.00%
 • PEKGY1.62 -10.00%
 • SAYAS23.58 -10.00%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • EREGL18.16 -0.98%
 • PETKM6.61 4.42%
 • GARAN7.00 -3.85%
 • QUAGR26.22 -9.96%
 • KRDMD7.28 -2.15%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.382.55 % 0,39
DOLAR 8.1068 % 0,12
EURO 9.7873 % 0,35
BITCOIN 54.092.56 % -3,77
ÇEYREK ALTIN 754.29 % 0,17
GRAM ALTIN 461.79 % 0,05