İTO'dan milyonlarca çalışana yemek parası müjdesi - Kamu HaberiKamu Haberi

20 Nisan 2021 - 09:45

İTO’dan milyonlarca çalışana yemek parası müjdesi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, yemek kartı veren tüm yabancı firmaların, saygısız bir biçimde, kurallara uymadan en az 5 …

İTO’dan milyonlarca çalışana yemek parası müjdesi
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 6:07

2 kez okundu

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, yemek kartı veren tüm yabancı firmaların, saygısız bir biçimde, kurallara uymadan en az 5 milyon çalışanın ve tüccarın aleyhine bir süreci dayattıklarını belirterek, “Böyle mi kardeşim, siz bunu bize dayatıyor musun? Biz de diyoruz ki, günde 25 liradan ayda 625 lirayı o çalışanın yemek kartına değil, para kartına biz yatıracağız. İTO olarak hazırlıklarımızı yaptık, Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bu radikal teklifle gidiyoruz.” dedi.

Avdagiç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, öğlen yemeği için çalışanlara verilmiş hak olan yemek kartı ya da öteki ismiyle yemek çekleri için restoranların kart veren yabancı şirketlere ödedikleri komite oranları ve uygulamaların mağduriyet oluşturduğunu söyledi.

Yemek kartı veren tüm yabancı firmaların, saygısız bir halde, kurallara uymadan en az 5 milyon çalışanın ve tüccarın aleyhine bir süreci dayattıklarını belirten Avdagiç, “Bu firmalarla görüşmelerle, nezaketle, basiretle, ferasetle bu işin gideceği yer kalmadı. Yabancı yemek kartı şirketlerinin mantıklı bir adım atma konusunda hiçbir iradeleri olmadığı artık net formda muhakkak oldu.” diye konuştu.

Avdagiç, yemek kartları uygulamasıyla ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığına taşıyacakları öneriyi şöyle anlattı:

“Bir çalışan var, diyelim 5 bin lira brüt maaşı var. Net maaşı 3 bin 400 lira. Devlet diyor ki, işletmede yemek yemiyorsa, çalışanın maaşından başka bir sistem oluşturun, vergi ve SSK paketine dahil olmayacak halde bir sistem oluşturun. Buna da patron bugünkü sayıyla günlük 25 liradan ayda -25 gün çalışıyorsa- 625 lirayı yemek kartına yüklesin. Çalışan da bunu yüklendiği üzere rastgele bir kesinti olmadan harcayabilsin. Bu türlü bir mantık. Ancak vakit içinde yemek kartı veren tüm yabancı firmalar, sorumsuzca bir süreci tüccara dayatıyorlar. Bunu şiddetle reddediyoruz.

Çalışanımın yemek kartına ayda 625 lira para mı yatıracağım? İsteyen patron yemek kartına yatırsın. Lakin bizim teklifimiz şu: Tekrar maaş hesabı ile karışmaması için, o çalışanın kredi kartına ya da banka kartına biz bu bedeli yatıralım. O vakit ne ortada yüzde 6 kurul kalacak, ne yüzde 70’ini zorla, emrivaki ile birilerinden daha değerli aldırma konusunda dayatma kalacak. Bu arkadaşlarımız hoş hizmet veriyorlarsa, rasyonel, rekabetçi hizmet veriyorlarsa, o vakit bu hizmeti alanlar ben bunu para kartına yatırmayayım, yemek kartına yatırayım der ve sistem devam eder.”

– “Hiç kimse benim üyelerimin IQ’su ile alay etmesin”

İTO Lideri Avdagiç, yemek kartı için restoranların ödedikleri komite oranının 2018’de çıkarılan yönetmelik uyarınca yüzde 6 ile sonlandırıldığını, buna karşın, kart firmalarının “erken ödeme komisyonu” ismi altında bu kurulu yüzde 8’e kadar çıkardıklarını dair ağır şikayetler aldıklarını söyledi.

Yemek kartı firmalarının talep eden her markete POS aygıtı vermediklerini söz eden Avdagiç, yemek kartı firmalarının perakende işletmelere erken ödeme iskontosu kestikleri halde, yemek kartı kullanımlarının karşılığı olarak yapmaları gereken ödemeleri yapmadıklarını kaydetti.

Avdagiç, üstelik yemek kartı firmalarının bu ölçüye karşılık gelen meblağda muhakkak yerlerdeki tedarikçilerden öngörülen mal kalemlerini öngörülen fiyat düzeyinden satın almaları için işletmeleri zorladıklarını da savundu.

Avdagiç, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Yok erken ödemeydi, yok blokajdı, yok şunun farkıydı, yok daha ucuza alacağım malı daha değerliye onun istediği yerden almak zorunda bırakmaktı… Benim tüccarım hangi malı nereden, kaç paraya alacağını bilmiyor da bu sayın yemek kartı firmalarının sahiplerine diyor ki, ‘Aman ne olur siz bize uygun bir kaynak gösterin, biz gidip oradan alalım!’… Hiç kimse benim üyelerimin, İTO tüccarının IQ’suyla alay etmesin. Edene bunun hesabını sorarız.”

Memurlar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.