‘İstanbul Sözleşmesi eksiksiz uygulanmalı’ - Kamu HaberiKamu Haberi

20 Nisan 2021 - 11:01

‘İstanbul Sözleşmesi eksiksiz uygulanmalı’

Raporda, 2020 yılı Cinsiyet Ayrımı Endeksi’ne nazaran Türkiye’nin 153 ülke ortasında 130. sırada yer aldığı belirtilerek, “Ne yazık ki 23 ülkeden …

‘İstanbul Sözleşmesi eksiksiz uygulanmalı’
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:36

6 kez okundu

Raporda, 2020 yılı Cinsiyet Ayrımı Endeksi’ne nazaran Türkiye’nin 153 ülke ortasında 130. sırada yer aldığı belirtilerek, “Ne yazık ki 23 ülkeden sonra cinsiyet ayrımının en yüksek olduğu ülke konumundayız” denildi.

‘Ebeveyn izni’

Raporda, salgında bayanlar için atılması gerekenler şöyle sıralandı:

İstanbul Mukavelesi faal ve eksiksiz halde uygulanmalı.

Ekonomik dayanaklar ve toplumsal yardımlar, öncelikli olarak fakir bayanlara, şiddete maruz kalan bayanlar ve kırılgan kümelere ulaştırılmalı.

Mesken işlerinin sırf bayanların işi olmadığı bilgisi toplumda kamu spotları ile yaygınlaştırılmalı.

Çocuk bakımında sadece annelik müsaadesi değil, babalık müsaadesi de tartışmaya dahil edilerek ebeveyn müsaadesi düzenlenmeli.

Kovid-19 ile ilgili konutta çalışma ve karantina devam edebileceğinden, ailelere çocuk parası yahut fiyatlı ebeveyn müsaadesi üzere toplumsal ve mali müdafaa sağlanmalı.

‘Destek sigortası hayata geçmeli’

Rapor’da CHP’nin tahlil teklifleri şöyle yer aldı:

Aile Takviyeleri Sigortası hayata geçirilmeli.

Bakımevleri, kreşler, bakım kurumlarına fiyatsız erişim imkanı önceliklendirilmeli.

Cezaevlerindeki alanlar haklara erişim mahzurlarının ortadan kalkacağı formda, çocuk dostu/kadınların muhtaçlıkları temelli yapılandırılmalı.

‘Kadın işi’, ‘erkek işi’ biçiminde şekillenmiş mesleksel ayrışmaların ortadan kaldırılması teşvik edilmeli.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için siyasi partiler, sendikalar, insan hakları örgütleri ve bayan örgütlerinin talepleri periyodik olarak değerlendirilmeli, saha çalışmalarına, izleme çalışmalarına takviye verilmeli.

Milliyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.