'Her yıl 40 bin kişi mezun oluyor, 15 bin kişi de emekli' - Kamu HaberiKamu Haberi

20 Nisan 2021 - 10:36

‘Her yıl 40 bin kişi mezun oluyor, 15 bin kişi de emekli’

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen atamalarına sayının artırılması taleplerine ait, “Her yıl 40 bin kişi mezun oluyor, ortalama 15 bin …

‘Her yıl 40 bin kişi mezun oluyor, 15 bin kişi de emekli’
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:24

2 kez okundu

Ulusal Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğretmen atamalarına sayının artırılması taleplerine ait, “Her yıl 40 bin kişi mezun oluyor, ortalama 15 bin kişi emekli oluyor. Bunun bir döngüsü var. Bütçe imkanları çerçevesinde dikkat ederseniz kamunu toplam takımının en büyüğünü her vakit Ulusal Eğitim alır. Bu sene de Ulusal Eğitim alıyor. Bu bizim için kâfi değil, daha fazlasına muhtaçlığımız var.” dedi.

Bakan Selçuk, CNN Türk’te canlı yayınlanan Tarafsız Bölge isimli programda gündeme ait soruları yanıtladı.

Birtakım özel okulların haftanın 5 tam günü eğitim verdiğine ait kamuoyundaki bilgileri pahalandıran Selçuk, “Hiçbir okulun bu türlü bir inisiyatifi yok. Bununla ilgili bize kimi şikayetler var. Bu bir soruşturma konusu. Bunlar, okulların kendilerinin alacağı kararlar değil. Vilayet hıfzıssıhha şuralarının, valiliklerin, Ulusal Eğitim Bakanlığının genel şemsiyesi çerçevesinde alacakları karar. Kabine şurasının da ön gördüğü halde bu bu türlü olacak. Bunu yapan okul varsa ki somut şikayetler var. Bugün orta Anadolu’da bir vilayetimizden bu türlü bir şey geldi ve valimiz bununla ilgili çabucak önlem aldı.” sözlerini kullandı.

Ulusal Eğitim Bakanı Selçuk, konuşmasının devamında öğretmen atamaları hakkında bilgiler verdi.

Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak her vakit daha çok atama sayısını tercih ettiklerini ve bunun için çalıştıklarını aktaran Selçuk, “Milli Eğitim Bakanlığına tahsis edilen takım kullanım müsaadesinin artırılmasını istiyoruz. Bunu kabine toplantılarında da talep ediyoruz. Maliyeyle olan görüşmelerimizde de… Bunun kararı yalnızca Ulusal Eğitim Bakanlığına ilişkin bir karar değil. Bütçe imkanlarıyla ilgili bir husus bu. Her bakanlığa bir takım kullanım müsaadesi veriliyor.” tabirlerini kullandı.

Selçuk, kamuoyu gündemindeki “pedagojik formasyon” konusuna ait de değerlendirmelerde bulundu. Öğretmenlik meslek bilgisine ait öğretmenlik imtihanını kazananlara 1 yıl süren eğitimleri olduğunu lisana getiren Selçuk, şöyle devam etti:

“Bu eğitimi Ulusal Eğitim Bakanlığı kazananlara fiyatsız verecek. Yüz binlerce şu anda pedagojik formasyon evrakı olan öğretmenlerimiz var. Yalnızca 2020’de 439 bin kişi eğitim bilimlerinde KPSS’ye girdi. Her sene eğitim fakülteleri ortalama 40 bin mezun veriyor. Türkiye’nin öğretmen muhtaçlığı, okul sayısı, nüfusu belirli. Bizim şu andaki üzere 500-600 bin… Öğretmen olmak isteyenleri almamız aslında mümkün değil. Her yıl 40 bin kişi mezun oluyor, ortalama 15 bin kişi emekli oluyor. Bunun bir döngüsü var. Bütçe imkanları çerçevesinde dikkat ederseniz kamunu toplam takımının en büyüğünü her vakit Ulusal Eğitim alır. Bu sene de Ulusal Eğitim alıyor. Bu bizim için kâfi değil, daha fazlasına muhtaçlığımız var. Yaklaşık 74 bin civarında bir açık görülüyor. Geçen sene alınan 40 bin vardı, ondan evvel alınan 40 bin vardı. Onlardan evvel 100 binin üzerindeydi sayı ancak artık 70 civarında bir açık var. Artık 20 bin daha gelecek. Yeniden açık kalacak. Onu da fiyatlı öğretmenler vasıtasıyla kapatabiliyoruz. Onların dayanağı bizim için çok kıymetli. Onlarla ilgili de birtakım planlamalar var. Planlamayla ilgili bir çalışma bu formasyon konusu. 2021 Ocak ayına kadar formasyon almış yüz binlerce meslektaşımız var. Bunların tamamının formasyonu geçerli, ama bundan sonrasında eğitim fakültelerinde zati öğretmen yetiştiren bir kuruluş olduğu için çocuklara yönelik gelişim ve öğrenme psikolojisine yönelik kimi dersler işin tabiatı gereği var. Formasyonun ötesinde. Üniversiteler şu anda hazırlıktalar. Tezsiz yüksek lisans programları açacaklar.”

Memurlar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.