'Finans Merkezi'ne vergi dopingi - Kamu HaberiKamu Haberi

20 Nisan 2021 - 11:35

‘Finans Merkezi’ne vergi dopingi

Türkiye’nin iktisat ve finans alanındaki kıymetli projelerinden olan “İstanbul Finans Merkezi”nin kuruluşu hakkındaki kanun taslağı, kısa müddet …

‘Finans Merkezi’ne vergi dopingi
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:48

3 kez okundu

Türkiye’nin iktisat ve finans alanındaki kıymetli projelerinden olan “İstanbul Finans Merkezi”nin kuruluşu hakkındaki kanun taslağı, kısa müddet içinde TBMM Başkanlığına sunulacak. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile AK Parti yöneticileri, uzun müddettir taslak üzerinde çalışıyor. Edinilen bilgilere nazaran taslakta yer alan düzenlemeler şöyle:

¥ İFM, Türkiye Varlık Fonu tarafından kurulacak şirket tarafından işletilecek ve yönetilecek. Merkezde faaliyet gösterecek finans kuruluşlarına iştirakçi evrakı verilecek.

¥ İstanbul Finans Merkezi Bölgesinde yer alan bağımsız kısım maliki hükmî bireylere, temel mukavelede öngörülecek bir kararla, idare şurasında temsilci bulundurma hakkı verilebilecek.

¥ İştirakçilerin faaliyetlerine ait süreçlerin gerçekleştirilmesi maksadıyla, kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili ünitelerinin vazife alacağı “Tek Durak Bürosu” oluşturulacak. Bu ofis Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi tarafından sevk ve yönetim edilecek.

¥ İFM’de iştirakçi dokümanı alarak faaliyet gösteren finansal kuruluşlar, yurt dışında yerleşik şahıslara finansal hizmet ihracı gerçekleştirebilecek.

¥ Finansal kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen finansal hizmet ihracı niteliğindeki faaliyetler kapsamında elde edilen yararların yüzde 75’i, kurum çıkarından indirilecek. Bu oran 2022-2031 yılları için yüzde 100 olarak uygulanacak. Yani tam vergi muafiyeti sağlanacak.

¥ Ayrıyeten İFM’de faaliyet gösterecek finans kuruluşları; banka ve sigorta muameleleri vergisi, damga vergisi ve her türlü harçtan istisna tutulacak.

¥ Finansal kuruluşlar tarafından yurt dışında ihraç edilen her nevi tahvil ve bono ile kira sertifikalarına ödenen faiz ve kar hisselerinden da gelir vergisi kesintisi olmayacak.

¥ Bu kuruluşların İFM’de istihdam ettikleri çalışanın elde ettiği fiyat geliri, yüzde 80’e kadar gelir vergisinden istisna tutulacak.

¥ İFM bölgesinde bulunan taşınmazlar, projesinde ve idare planında belirlenen emeller dışında kullanılamayacak.

¥ İFM’deki ofis ve binalar satılamayacak, kiralama metodu ile finans kuruluşlarına tahsis edilecek.

FAİZSİZ FİNANSTA CAZİBE MERKEZİ OLACAĞIZ

İktisat Islahat Paketi ile birlikte faizsiz finansa ait atılacak adımlar, kesimde büyük bir boşluğu dolduracak. Yabancı sermayeyi Türkiye’ye çekecek. Mevzuyla ilgili açıklamada bulunan Cumhurbaşkanlığı İktisat Siyasetleri Konseyi Üyesi Prof. Dr. Servet Bayındır “Ülkemiz, İslami finansı uygulama ve bu alandaki yabancı sermayeyi çekme bakımından İngiltere’den de, Malezya’dan da avantajlı pozisyonda. Islahat programındaki Memleketler arası Tahkim Kurulu, ülkemizdeki İslami finans kesiminin güvenilirlik ve dinamizmini geliştirecek bir yapı misyonunu üstlenecek. Kurulacak olan bağımsız nitelikli iştirak finansı derecelendirme kuruluşu da, hem ülkemiz hem de bütün İslam dünyası için kıymetli bir boşluğu dolduracak” dedi.

YÜCEL KAYAOĞLU

Memurlar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.