Dört büyük kulüp ile bankalar arasında önemli anlaşma - Kamu HaberiKamu Haberi

1 Aralık 2021 - 18:05

Dört büyük kulüp ile bankalar arasında önemli anlaşma

Kelam konusu muahedeye ait Denizbank Genel Müdürlüğü binasında gerçekleşen imza merasimine, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) İdare Şurası Lideri ve …

Dört büyük kulüp ile bankalar arasında önemli anlaşma
Son Güncelleme :

21 Mart 2021 - 23:40

102 kez okundu

Kelam konusu muahedeye ait Denizbank Genel Müdürlüğü binasında gerçekleşen imza merasimine, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) İdare Şurası Lideri ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün, Beşiktaş Kulübü Lideri Ahmet Işık Çebi, Fenerbahçe Kulübü Lideri Ali Koç, Galatasaray Kulübü Lideri Mustafa Cengiz ve Trabzonspor Kulübü Lideri Ahmet Ağaoğlu katıldı.

Merasimde konuşan TBB İdare Heyeti Lideri ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, taraflara teşekkür ederek, güç süreci hoş bir formda atlattıklarını söyledi. Aydın, “Umarım ülkemiz için en doğrusunu yaptık, güzel uğurlu olsun.” tabirini kullandı.

“Finansman paketi 8,4 milyar liraya ulaşacak”

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise Türkiye’de sporun gelişimi ve kitlelere ulaşmasının ulusal misyon olmasından hareketle, kamu bankalarının öncülüğünde başladıkları finansal yine yapılandırma sürecinde en üst seviyede sorumluluk hissederek ellerini taşın altına koyduklarını söyledi.

Bugün bir mukavelenin ötesinde, Türk sporunun geleceğine imza attıklarını lisana getiren Ateş, “Konsorsiyumun önder bankası Ziraat Bankası uyumunda, Halk Bankası, DenizBank ve Yapı Kredi’nin iştirakleriyle toplam 8,4 milyar liraya ulaşacak finansman paketini hayata geçiriyoruz. Futbolumuzun çınarları 4 büyüklerin yanında durmayı görev addediyoruz.” açıklamasında bulundu.

Ateş, konsorsiyuma dahil bankalar olarak, Türkiye’de 100 binlerce kişinin geçimini sağladığı, 1 milyar doların üzerinde büyüklüğe sahip, gençlerin sporla buluşmasına ve sporu sevmesine vesile olan kulüpleri desteklemeyi her vakit topluma karşı görev olarak addettiklerini anlattı. Türk sporunun lokomotifi ve çınarları 4 büyük kulübün elde ettiği muvaffakiyetlerde finansal tahlil ortağı olarak sürekli yanlarında durduklarını tabir eden Ateş, şu açıklamalarda bulundu:

“Sağladığımız finansmanlar, sponsorluk mutabakatlarımız ve iş birliklerimizle, Türkiye’ye mal olmuş kulüplerimize ve sporun genel manada gelişimine katkı sunduk. Biliyoruz ki kulüplerimize sağladığımız takviye, toplumsal sorumluluk yaklaşımıyla Türk sporuna verilen dayanak demek. Bu kaynak sayesinde, A grupların yanı sıra sportif geleceğimiz olan amatör ve olimpik branşlar da finanse ediliyor. Böylelikle ülkemize memleketler arası platformlarda sayısız muvaffakiyet kazandıran atletlerimiz yetişmeye devam ediyor.”

“Zorlu devirde bankalar olarak güç birliği yaptık”

Hakan Ateş, küresel olarak içinden geçtikleri kuvvetli devir ve şartların, kulüplerin azalan gelirleri ve değişen gereksinimleriyle şekillenen taleplerini karşılamak üzere bankalar olarak omuzlarına yeni bir sorumluluk yüklediğini belirterek, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Mevcut borçların yapılandırılmasının yanında, kulüplerimizin futbol ailesi ve 3. taraflara kısa vadede ödemekle yükümlü oldukları bedellerin finansmanını ve böylelikle ulusal ve milletlerarası kurum ve kuruluşlar nezdindeki taahhütlerini de yerine getirmesini sağlamak üzere güçlerimizi birleştirdik. İmza attığımız, Finansal Tekrar Yapılandırma Kontratı ile bir defa daha futbol iktisadını desteklemekten, sporun ve atletin yanındaki tereddütsüz duruşumuzu sürdürmekten gurur duyuyoruz.”

“2,5 yılı ödemesiz toplam 9,5 yıllık finansman modeli”

DenizBank Genel Müdürü Ateş, kontratın imzalanmasıyla işleyecek yeni sürece ait, “Geçtiğimiz sene salgın şartlarından ötürü yumuşak geçişe imkan tanımak emeliyle geçirilen 1 yıllık ödemesiz periyoda ek birinci 1,5 yıl, kulüplerimiz konsorsiyum bankalarına rastgele bir ödeme gerçekleştirmeyecek. Böylelikle toplamda 2,5 yıllık bir ödemesiz periyot oluşacak. Sonraki periyotlarda ise gelir performansına dayalı, toplam 9,5 yıllık bir finansman modeli oluşturulacak.” dedi.

Spor kulüplerinin alandaki muvaffakiyetinin mali güçleriyle birebir ilişkili olduğunu ve mali gücün mali disiplin gerektirdiğini lisana getiren Ateş, şöyle devam etti:

“Ödemesiz periyot ile başlayacak geçiş sürecinde de denk bütçenin oluşturulması, kulüplerimiz için hayati kıymete sahip olacak. Münasebetiyle kulüp liderleri, yöneticileri ve profesyonellerine, mali disiplinin sağlanması ve sürdürülebilirliği konusunda her zamankinden fazla sorumluluk düşecek. Öbür yandan Türkiye Futbol Federasyonumuz da buradaki süreçlerin gözetilmesinde etkin rol alarak, kulüplerimizi yakından denetleyecek.”

Ateş, DenizBank olarak birinci günden bu yana futbolu, futbolcuları ve kulüpleri, gençlerin ve ülkenin geleceğini sahiplenmek misyonuyla desteklediklerinin altını çizdi. Şimdi de konsorsiyum üyeleri olarak tıpkı ideal etrafında kenetlendiklerini vurgulayan Ateş, “Kulüplerimizin mali sıkıntılarını çözmek ve onları mali disipline kavuşturmak sorumluluğuyla, Türkiye futbol tarihine iz bırakır nitelikte bir adım atıyoruz.” halinde konuştu.

“Spor kulüplerini güçlü bir mali yapıya kavuşturmuş olmaktan mutluyuz”

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan da ağır bir çalışma göstererek süreci yürüttüklerini belirterek, spor sanayisinin değerinden bahsetti.

Arslan, “Biz de bankalar olarak bu tıp büyük yapıları ve kıymetli sanayileri desteklemekten ve güçlü bir mali yapıya kavuşturmuş olmaktan memnunuz. Güzel olmasını diliyorum.” dedi. Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Erün de konsorsiyumda olmaktan çok memnun olduklarını belirterek, mutabakatın güzel olması temennisinde bulundu. Açıklamalar sonrası banka genel müdürleri ile spor kulüplerinin liderleri mutabakata imza attı ve toplu fotoğraf çektirdi.

Milliyet

EN ÇOK KAZANANLAR

 • BURCE26.40 10.00%
 • TETMT254.10 10.00%
 • ISATR283.356.70 10.00%
 • ISBTR46.585.00 10.00%
 • SONME34.12 9.99%

EN ÇOK KAYBEDENLER

 • DOBUR212.30 -9.97%
 • KUTPO116.50 -9.97%
 • RALYH19.23 -9.97%
 • EKIZ7.89 -9.93%
 • EMNIS20.12 -7.88%

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

 • GARAN11.64 1.93%
 • THYAO18.78 9.06%
 • SISE12.94 3.11%
 • SASA45.28 4.33%
 • ASELS21.98 1.10%

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

DÖVİZ KURU

BIST100 1.855.61 % 2,54
DOLAR 13.2134 % -1,96
EURO 15.0145 % -1,36
BITCOIN 58.410.01 % 2,22
ÇEYREK ALTIN 1.251.18 % -1,73
GRAM ALTIN 766.96 % -1,77