Bu fabrikada her şey kadınlardan soruluyor - Kamu HaberiKamu Haberi

20 Nisan 2021 - 11:05

Bu fabrikada her şey kadınlardan soruluyor

Bayanlara fırsat verildiğinde neleri başarabileceğinin en hoş ispatını gösteren Kütahya Porselen, sürdürülebilir bayan istihdamı ile örnek teşkil …

Bu fabrikada her şey kadınlardan soruluyor
Son Güncelleme :

21 Mart 2021 - 23:49

4 kez okundu

Bayanlara fırsat verildiğinde neleri başarabileceğinin en hoş ispatını gösteren Kütahya Porselen, sürdürülebilir bayan istihdamı ile örnek teşkil ediyor. Dalın birinci yerli üreticilerden biri olarak yola çıkan Kütahya Porselen, hem yalnızca bayanların çalıştığı özel dekorlama fabrikası hem de şirket bünyesindeki istihdam oranıyla çalışma hayatında bayanların gücünü temsil ediyor. Şirket bünyesindeki bir fabrikada, idareden, üretim etabına kadar tüm ünitelerde çalışanların tamamı bayanlardan oluşuyor. 102 bayan Kütahya Porselen dekorlama fabrikasında çalışırken, NG Lojistik şirketinde ise 185 bayan, eserlerin damga uygulamalarından paketlenmelerine kadar çok sayıda süreci tek başına yapıyor. Bu süreçlere Kütahya seyahatimiz sırasında şahit olduk.

HER ŞEY BİR HAYALLE BAŞLADI

Kütahya Porselen İdare Heyeti Lideri Sema Güral Sürmeli, Kütahya Porselen’in porselen bölümünü dünya standartlarına taşıyan kıssasını, örnekle gösterilen bayan istihdamı siyasetini ve 2020 yılı faaliyetlerinin ayrıntılarını anlattı. Kütahya Porselen’in örnek bayan istihdamı projesini, NG Küme Kurucu Lideri Nafi Güral’ın hayali olarak hayata geçirdiklerini belirten Sürmeli, “Kadınların potansiyelini ön plana çıkartmak ve ‘kadın isterse başarır’ı göstermek istedik. Yeterli ki de yapmışız. Bayanlar, ailelerini geçindirmek için var gücüyle çalışıyor” dedi.

İDARE KADEMESİ DİKKAT ÇEKİYOR

Biri NG Küme bünyesinde başkası Kütahya Porselen’e ilişkin olan iki fabrikanın birçok açıdan farklı olduğunu belirten Sürmeli, şu bilgileri paylaştı: “Dekorlama fabrikasında 102 kişi çalışıyor ve çalışanların tamamı bayanlardan oluşuyor. NG Lojistik şirketimizde de 185 bayan çalışanımız bulunuyor.”

Sürmeli, Kütahya Porselen’in idare kademesinin, yüklü olarak bayanlardan oluştuğunu belirterek, idare konseyi ve icra konseyinin yüzde 60’ı, yöneticilerin ise yüz 43’ünün bayan olduğunu vurguladı. Sema Güral Sürmeli, dekorlama fabrikasında çalışanların yüzde 100’ünün bayan olduğuna dikkat çekti.

Tam kapasite çalıştık

Sema Güral Sürmeli, pandemiye karşın tüm tedbirleri alarak, üretime devam ettiklerini tabir ederek, şöyle devam etti: “Üretimimizin tamamını, Kütahya’da bulunan 5 farklı üretim tesisinde gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de 26 mağazamız ve 200 perakende satış noktamız var. Yurtdışında 1000’in üzerinde satış noktasında Kütahya Porselen eserlerine ulaşılabiliyor. Her devirde olduğu üzere bu periyotta de başta Ar-Ge olmak üzere muhtaçlık duyduğumuz alanlarda iyileştirmelerimizi yapıyoruz. Geçen yıl cirodan yüzde 2 hisse ayırdığımız Ar-Ge faaliyetlerimize bu yılın tıpkı devrinde yüzde 3 hisse ayırdık. Operasyonlarımızda yeni bir yapılanmaya geçtik. Tam kapasite çalıştık ve ürettik.”

Mesude Demirhan

Memurlar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.