Arsasından usulsüz yol geçen vatandaş, dubalarla nöbet tutmaya başladı - Kamu HaberiKamu Haberi

23 Nisan 2021 - 18:20

Arsasından usulsüz yol geçen vatandaş, dubalarla nöbet tutmaya başladı

Sakarya’nın Karasu ilçesinde yaşayan Atakan Temel, yerinden adapsız olarak yol geçirildiğini sav ederek yolu dubalarla kapattı ve iki gün boyunca …

Arsasından usulsüz yol geçen vatandaş, dubalarla nöbet tutmaya başladı
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:50

3 kez okundu

Sakarya’nın Karasu ilçesinde yaşayan Atakan Temel, yerinden adapsız olarak yol geçirildiğini sav ederek yolu dubalarla kapattı ve iki gün boyunca yerinde oturarak nöbet tutmaya başladı. Kuzuluk Mahallesi eski Adapazarı yolu üzerinde bulunan 283 metrekare yerinin 80 metrekare kısmından 2007 yılında Karasu Belediyesi’nde mevcut idare vaktinde usulsüzlüğün yapıldığını söz eden Atakan Temel, “Eskiden burada iki katlı ahırımız ve zelzele barakamız vardı. 2007’nin mart ayında buradan yeni bir meskene taşınmıştık. Amcam da o vakit belediye çalışanıydı. Komşularımız da şahittir bu olaylara. Burada olmadığımızdan ötürü sabahın 7 – 8’i üzere buraları yıkmışlar. Ailem gidip belediyeye sorduğu vakit, ‘Size iki katlı bir konut yapacağız’ diye vaatte bulunmuşlar. Olağan bu vaatte kaldı” dedi.

“O VAKİTLER BELEDİYE YANIT VERMEDİ”

“‘Amcam merhum olduktan sonra bu sefer de, ‘Rahmetli amcanızın yerine siz kendiniz yaparsınız’ dediler” formunda konuşan Temel, “Aile büyükleri de reaksiyon gösterdi, karşı çıktı. O vakitler ben üniversite okuyordum. Buralarda değildim. Bu hususta birinci dilekçem 2012 yılında oldu. O vakitler belediye bana yanıt vermedi. CİMER’e yazdım. Hepsinin nüshaları var. Yazıp da kayda girilmeyen ve bende de yedeği olmayan dilekçeler de var. Elinizde meskeni yapacağıma dair bir projeniz olması gerekiyor’ dedi ve ben de proje çizdirdim” tabirlerine yer verdi.

“HAKKIMI KULLANDIM, DUBALARLA ÇEVİRDİM”

O sürecin devamında ortaya seçimlerin girdiğine ve idarenin değiştiğine değinen Temel, “Yeni Belediye Lideri İshak Sarı geldikten birkaç ay sonra kendisine gidip durumu izah ettim. Bana motamot şu karşılığı verdi, ‘Belediye ay sonunu güç getiriyor. Karasu Belediyesi’nin iktisadı aşikâr. Ben çalışanların maaşını sıkıntı denkleştiriyorum. Bu yüzden seninle masaya oturup pazarlık yapamam. Oradan çıktıktan sonra nasıl bir yol izlemem gerektiğini düşündüm. Yaptığım araştırmalar sonucunda da önüme iki yol çıktı. ya türel olarak mahkemeye verip hakkımı oralarda arayacaktım. Bu da yıllar sürecekti. Bir davayı açmak da kolay değil. 15 – 20 bin lira para harcıyorsunuz. Öteki bir yerimi da amcam diğerine sattığı için mahkeme kararıyla almıştım. Bu konulardan yorulmuştum. Belediye de beni bu mevzuda pişirmişti. Ben de Anayasa’nın 35. unsuruna nazaran mülkiyet hakkımı kullandım ve burayı dubalarla çevirdim.” diye konuştu.

“KİMSEDEN PEŞKEŞ İSTEMİYORUM”

Oluşan mağduriyetin giderilmesi istediğini aktaran Atakan Temel, “Kanunen hak olarak burası bana verilmiş. Kanunen verilen hak kanunen alınır. Kamulaştırma dediğimiz iş; birinci evvel ödeneği, planı hazırlanır. Ondan sonra kamulaştırma bedelleri ödenir, yapılır, geçilir. İşin başında aslında hukuksuzluk var. Yani 2007’nin Mart’ında burayı yıkan arkadaşlar, 2008’i de imar planını hazırladı. İmar planı uygulanmayan bir yere nasıl yıkım yapabiliyorsunuz. Kimseden peşkeş istemiyorum. Belediyede doğmamış çocuğumuzun hakkı var. Ben sırtımda eşya taşıyarak para kazanan bir adamım. Sonuçta bir mağduriyetim varsa, yerime müdahale edilmişse bunun bedelinin ödenmesini istiyorum” sözünde bulundu.

“İSTEDİKLERİNİ YAPSINLAR ANCAK BANA TEKLİFLE GELSİNLER”

Temel son olarak, “Belediye burayı aldıktan sonra mevcut belediyeye, ‘Kaç metrekare temel atabilirim’ diye sorduğumda, bana yanıt veremiyorlar, ‘Yapı yapamazsın’ diyorlar. Benim yerimi üçgene çevirip 283 metrekarelik sorunu çözemeyen bir belediye. Burayı şayet kullanılmaz hale getirdilerse alsınlar, bana bedelini versinler. Park yapsınlar, kamu faydasına bir şey yapsınlar, bana diğer bir yer göstersinler. Ne istiyorlarsa yapsınlar lakin bana bir teklifle gelsinler. Bu işler, vatandaşla bu türlü restleşmekle olmaz” kelamlarına yer verdi.

Haberler.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.