Açıkta iken, emekli aylığına başvuran, ne zaman aylığa hak kazanır? - Kamu HaberiKamu Haberi

23 Nisan 2021 - 18:07

Açıkta iken, emekli aylığına başvuran, ne zaman aylığa hak kazanır?

Memurlar bayan ise 20, erkek ise 25 hizmet yıllarını ve emeklilik yaş kümelerini, 8 Eylül 1999 tarihinden sonra başlamış memurlar ise bayan ve …

Açıkta iken, emekli aylığına başvuran, ne zaman aylığa hak kazanır?
Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 5:46

2 kez okundu

Memurlar bayan ise 20, erkek ise 25 hizmet yıllarını ve emeklilik yaş kümelerini, 8 Eylül 1999 tarihinden sonra başlamış memurlar ise bayan ve erkek 25 hizmet yıllarını ve bayan ise 58, erkek ise 60 yaş kümelerini tamamladıklarında emekli olma kaidelerini yerine getirmiş olurlar.

Hizmet müddetlerini tamamlayanlardan isteyenler yaş kümelerini beklemek üzere misyonlarından istifa edebilirler.

Misyonda iken emeklilik talebinde bulunan bir memurun emekli aylık başlangıç tarihi emekli olduğu tarihi takip eden aybaşından başlar. Memurların misyon aylıkları 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu Unsur 164 kararı uygulanmak suretiyle peşin ödenmekte, yani bir aylık ödeme yapıldığında bu ödeme takip eden ayın 14 üne kadar olan süreyi kapsamaktadır. Örnek, 15 Temmuz 2020 misyon aylığını alan memurun emeklilik hizmet mühleti ve peşin ödeme aldığı çalışma kabul edilen müddeti 14 Ağustos 2020 ortasındaki devir olur. Bu durum çalışırken emekli olanlar için uygulanır.

Hem misyonda hem de açıkta iken emeklilik talebinde aylık başlangıç tarihlerini belirleyen 5434 sayılı T.C.Emekli Sandığı Kanununda bir karar bulunur. Bu karar şöyledir.

“Madde 91- Bu kanuna nazaran bağlanan çeşitli mahiyetteki aylıkların ödenmesi aşağıdaki fıkralarda yazılı tarihlerden başlar:

b) Emeklilik hakkı tanınan bir görevde iken bu kanunda yazılı çeşitli sebeplerle emekliye ayrılanların emekli, ismi malullük, görev malullüğü aylıklariyle ölenlerin dul ve yetimlerine bağlanacak aylıklar hizmet aylıklarının kesildiği tarihi takip eden ay başından; (Emekliliklerini kendileri istemiş olanlar bu istemelerinin kabul edildiği salahiyetli makamlarca kendilerine yazı ile bildirilmezse isteklerini yaptıkları tarihten itibaren bir aydan önce olmamak üzere görevlerini terk edebilirler. Bunların emeklilik isteklerinin kabul edildiğinin salahiyetli makamlarca yazı ile bildirilmesi tarihinden itibaren en çok bir ay içinde görevlerinden ayrılmaları mecburidir. Erlerin görev malullüğü aylıklarının başlangıcı bu konudaki müracaatlarını takip eden ay başıdır.

c) Her ne suretle olursa olsun açıkta bulunanlardan emekli aylığına müstahak olanların yahut ölenlerin emekli ve ismi malullük aylıklariyle dul ve yetimlerine bağlanacak aylıklar, son ayrıldıkları kurumlara kendileri yahut dul ve yetimleri tarafından yazı ile yapılacak müracaat tarihlerini takip eden ay başından;

Kararların Yorumu:

Misyonda iken emekli olanlarla ilgili üstteki unsurun birinci paragrafı uygulanır. Buradaki kararda hizmet aylıklarının kesildiği tarihi takip eden aybaşı memurun emekli aylık başlangıç tarihi olur. Yani emekli olduğu tarihi takip eden ayın 15 i aylık başlangıç tarihi olur.

Lakin, açıkta iken emekli olanlarla ilgili ise yeniden üstteki unsurun ikinci paragrafı uygulanır. Buradaki kararda ise müracaat tarihini takip eden aybaşı açıkta emeklilik talebinde bulunan kişinin aylık başlangıç tarihi olur. Yani müracaat tarihini takip eden ayın 1 i aylık başlangıç tarihi olur.

Sonuç kıymetlendirmemiz;

Misyonundan ayrılıp çalışmadan emeklilik yaşını bekleyenlerin, emeklilik yaş koşulunu getirdikleri tarihte çabucak Toplumsal Güvenlik Kurumuna aylık bağlanması talebinde bulunmalarını tavsiye etmekteyiz.

Şayet emeklilik yaş tarihini doldurdukları tarihte değil de bu tarihi geçirdikten daha sonra aylık bağlanması talebinde bulunurlarsa Toplumsal Güvenlik Kurumu emekli aylık başlangıcını müracaat tarihi itibariyle temel alır, yani emeklilik yaş tarihini doldurduğu tarihe geri giderek aylık başlangıç tarihini belirlemez. Bu durumda da geçmişe yönelik olarak aylık hak kaybı ortaya çıkar ve bu durumdan SGK sorumlu olmaz.

Memurlar

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.