2020 Dünya için harika bir yıl değildi - peki ya uzayda? - Kamu HaberiKamu Haberi

5 Mart 2021 - 15:44

2020 Dünya için harika bir yıl değildi – peki ya uzayda?

2020, dünya gezegeninde zor bir yıl oldu ve koronavirüs salgını insanlığın olağan işini sekteye uğrattı.

Dünya nüfusunun büyük bir kısmı yılın …

2020 Dünya için harika bir yıl değildi – peki ya uzayda?
Son Güncelleme :

19 Ocak 2021 - 1:30

33 kez okundu

2020, dünya gezegeninde zor bir yıl oldu ve koronavirüs salgını insanlığın olağan işini sekteye uğrattı.

Dünya nüfusunun büyük bir kısmı yılın büyük bir bölümünde evde sıkışıp kaldığı için, en azından gökyüzüne bakmak ve uzayın harikalarını keşfetmek için iyi oldu.

Sınırsız derinliklerde kuyruklu yıldızlar, tutulmalar ve komşu gezegenlerimizin hizalanması gibi büyük kozmik manzaralara tanık olduk.

Yerdeki kaosun ortasında bilim adamları, mühendisler ve astronotlar çığır açan uzay görevleriyle evren anlayışımızı geliştirmeye devam ettiler.

İşte 2020’de uzayda neler olduğuna bir bakış.

Uzay X daha fazla tarih yazdı

Elon Musk’tan SpaceX, Uluslararası Uzay İstasyonuna başarıyla insanlı bir kapsül gönderdi – bunu yapan ilk özel şirket.

İki NASA astronotu Doug Hurley ve Bob Behnken, Florida’daki Cape Canaveral’dan Mayıs ayında bir Falcon 9 roketinden fırlatıldı.

Bu insanlı bir test uçuşuydu ve Kasım ayında bir SpaceX kapsülü ile ISS’de altı aylık bir konaklama hizmeti vermek üzere dört astronot daha geldi.

Güneş daha önce hiç görmediğin gibi

Şubat ayında, Avrupa Uzay Ajansı’nın Solar Orbiter, daha önce herhangi bir uzay aracından daha çok güneşe daha yakın görüntü alma misyonuna başladı.

ESA, yıldızımıza gönderilecek en karmaşık bilimsel laboratuvar olduğunu söylüyor. Güneş’in özelliklerini daha önce hiç görülmemiş şekilde gösteren ilk görüntüler Temmuz ayında yayınlandı.

Güneş Orbiter’in EUI’si ile 30 Mayıs 2020’de elde edilen Güneş’in ilk görüntüleri, ‘kamp ateşleri’ olarak adlandırılan her yerde mevcut olan minyatür patlamaları ortaya çıkarıyor.
ESA Solar Orbiter Proje Bilimcisi Daniel Müller, “Uzay aracı bize yolculuğundan bir kartpostal göndermiş gibi” dedi.

Önümüzdeki beş yıl boyunca yörünge aracı, Güneş’in gizemli manyetik alanını kontrol eden kutupların ve yıldızımızın daha önce hiç görülmemiş yanlarının görüntülerini ortaya çıkaracak.

Bilim adamları ayrıca Güneş’in koronasını milyonlarca dereceye kadar ısıtan neyin, güneş rüzgârını neyin yönlendirdiğini ve gezegenimizi ve daha geniş güneş sistemini nasıl etkilediğini keşfetmeyi umuyor.

Comet Neowise nadir bir ziyarette bulundu

Yalnızca Mart ayında keşfedilen bu kuyruklu yıldız, yaklaşık 25 yıldır Kuzey Yarımküre’den görülebilen en parlak yıldızdı ve bir 7.000 yıl daha geri dönmeyecek.

Neowise Kuyruklu Yıldızı, başkent Minsk’in 110 kilometre batısında, Beyaz Rusya’nın Turets bölgesinde görülüyor. 14 Temmuz 2020
Neowise, bu yıl güneş sistemi etrafındaki uzun yolculuğunda, Temmuz ve Ağustos aylarında görülebilen Dünya’ya nadir bir ziyarette bulundu. Güneşin sıcaklığına yakınlığı nedeniyle yüzeyinde yanan toz ve buzun neden olduğu uzun bir kuyruğu ile açık gece gökyüzünde açıkça görülüyordu.

Adını onu tespit eden NASA’nın Neowise kızılötesi uzay teleskobundan almıştır.

Touchdown: Asteroid görevleri başarıya ulaştı

NASA, Ekim ayında Dünya’dan 200 milyon mil uzakta uzayda hızla ilerleyen küçük bir kaya parçasının üzerine bir uzay aracı indirdi.

OSIRIS-Rex asteroit Bennu’ya kısaca değindi ve bilim adamlarının güneş sisteminin oluşumuna ışık tutabileceğini söylediği materyalleri toplamak için yüzeyine uzandı.

ABD’nin bir asteroidden numune alma ilk görevi olmasına rağmen, Japonya bunu iki kez yaptı.

Japonya’nın iki kez başardığı bir asteroidden örnek toplamak ABD’nin ilk göreviydi.

Ryugu’nun yüzeyinden 2018’de çekilmiş bir görüntü

Aslında, Japonya’nın bir asteroidden malzeme toplama konusundaki ikinci görevi Aralık ayında, Ryugu asteroitinden örnekler içeren bir kapsülün Avustralya’nın Outback bölgesine inmesiyle başarıyla tamamlandı.

Bu, asteroit yeraltı malzemesini toplamak için yapılan ilk görevdi.

Gezegenler hizalandı

Jüpiter ve Satürn, Aralık ayında 400 yıl boyunca gökyüzünde en yakın hizalanmalarındaydı.

Büyük Kavuşum olarak bilinen gaz devleri, yılın büyük bir bölümünde gece gökyüzünde gözle görülür şekilde birbirine yakın olduktan sonra, bir noktada, dolunayın çapından daha küçüktü.

Satgern, üst ve Jüpiter, 21 Aralık 2020 Pazartesi, 21 Aralık 2020 Pazartesi günü Edgerton, Kansas, ABD’nin yukarısında gökyüzünde görülüyor.
Gökbilimci ve yazar Tom Kerrs, Euronews’e şunları söyledi: “Dört yüz yıl önce, bu kadar özel bir tanesini (Büyük Kavuşum) en son gördüğümüz zamandı ve bu yüzden gökbilimciler sizi dışarı çıkıp bir göz atmaya teşvik ediyorlar.”

Gezegenler, her 20 Dünya yılında bir Güneş’in etrafında kendi yörüngelerinde birbirlerini geçerken, 1623’ten beri gökyüzünde bu kadar yakın olmamıştı.

Güneşin tam tutulması

Bu ay Şili ve Arjantin’de yağmur ve bulutlu havaya göğüs gerdikleri için binlerce kişi, tam bir güneş tutulması manzarasıyla ödüllendirildi.

Piedra del Aguila, Arjantin’de tam güneş tutulması, 14 Aralık 2020, Pazartesi.
Kısa bir sessizlik çökmeden önce güneş tamamen ay tarafından kaplanırken kalabalıklar alkışladı.

Dünyanın o kısmından bir sonraki tutulma 2048’de olacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.